‘Devletimiz arıcının yanında’

Çam Balı’nın Başkenti olarak bilinen yaklaşık 5 Bin arıcısı ve 1 milyon koloni arı varlığıyla ülkemizde lider konumda olan Muğla’da 7. Uluslararası Çam Balı Kongresi düzenlendi.

Marmaris Grand Yazıcı Club Turban Otel’de yapılan Kongre açılışına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Muğla Valisi Orhan Tavlı,  Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Adil Şencan, Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Apimondia Başkan Yardımcısı Peter Cosmus, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı (TAB) Başkanı Ziya Şahin, Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Başkanı Veli Türk, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Akademisyenler ve sektör temsilcileri katıldı.

Kongre katılımcılarına Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider “Türkiye Yüzyılına adım attığımız bu yılda da arı gibi çalışmaya devam edileceğini ifade etti.

Ülke genelinde 24 adet tescilli balımızın olduğunu Muğla’nn Çam Balı, Anzer Balı, Kestane Balı, Şemdinli balı, Zara balı gibi sadece ülkemize has, bize has çeşitlerimizle de dünyanın ağzını tatlandırıldığını ifade eden  Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, 2022 yılında 10514 proje ile 2 Milyon 800 bin kovan için 11 Milyon 900 bin lira devlet desteği sağlandığını söyleyerek Sektörün ilettiği ihtiyaçlara yönelik yasal düzenlemelerde sona gelindiğinin müjdesini verdi.

Türkşeker vasıtasıyla Bakanlığın üreticilere yeni yılda da desteğinin devam edeceğini vurgulayan Gizligider, Marmaris’te Osmaniye, Bayır ve Turgut Mahallelerini kapsayan alanda 262 hektar bal ormanı tesis edildiğini 8 bin adet keçi boynuzu ve sofara fidanları ile arı otu tohumunun ekiminin yapılacağını söyledi.

2023 yılının Türkiye Yüzyılı olmasının yanında tarım ve hayvancılığın yüzyılı da olacağını belirten Gizligider, sözleşmeli tarım ve hayvancılığa başlanacağını, üreticinin ve alıcının tam bir korumada olduğu bir sistemin devreye alınacağını tarımda lojistik faaliyetlerin azaltılarak planlı üretimin verimliliğinin arttırılacağını desteklerin sadeleştirileceğini, mazot ve gübre desteklerinin zamanında yapılacağını, atıl tarım arazileri meselesinin kısa sürede çözüme kavuşturulacağını, tarımda dijitalleşme adımlarının hızla atılarak ÇKS kaydının internetten 1,5 dakika gibi bir sürede yapılabildiğini ifade etti.

DEVLETİMİZ ARICININ YANINDA

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve tüm bakanlıklarımızla, tüm kamu kurumlarımızla Devletimizin tüm kademeleriyle arıcıların hizmetinde ve yanında olduğunu ifade eden Muğla Valisi Orhan Tavlı İnsanlığın sigortasının arılar ve arıcılar olduğunu söyledi.

Çam Balının Başkenti Muğla’nın arıcılığını ve bölgenin potansiyelini daha yukarıya taşımak için Muğla Valiliği, Muğla Vakfı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret Odası, Marmaris Ticaret Odası, Muğla Ticaret Borsası ve Muğla Teknopark ortaklığında Muğla Apiterapik Arı Ürünleri Arge ve İnovasyon Merkezi’nin çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Orhan Tavlı Antik dönemlerden bugüne sağlığın, şifanın ve çam balının merkezi olan Muğla’da  Apiterapik Arı Ürünleri Arge ve İnovasyon Merkezi ile arıcılığın yeni bir döneme gireceğini ifade etti.

Küresel iklim değişikliğinin arıcılık üzerindeki etkilerini hafifletmek için geliştirilen projeleri anlatan Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak devletimizle, milletimizle, akademisyenlerimizle, bilim insanlarımızla ve sektörümüzle hep beraber ortak çözümler üretildiğini belirtti.

10 bin ton arı yemi ve besleme şekerinin dağıtıldığını ve Muğla’da geçimini arıcılıkla sağlayan 5 bin arıcı ailesi ile petek üretiminden nakliyesine kadar yaklaşık 25-30 bin nüfusun ayakta kalması için Devlet sivil toplum işbirliğiyle 15 Milyon liralık Muğla Apiterapik ürünler Arge ve İnovasyon Merkezi Projesinin hayata geçirildiğini belirten Saylak, Proje için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Güney Ege Kalkınma Ajansının 7 Milyon lirayı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası hesabına yatırdığını ve merkezin kısa sürede faaliyete geçeceğini söyledi.

Yeryüzü Cenneti olan Muğla’nın bu merkez sayesinde Çam balının yanında Apiterapik ürünlerle, arı sütü, propolis, arı ekmeği, Perga, apilarnil ve arı zehri gibi katma değeri yüksek kaliteli ürünlerin de başkenti olacağını belirten Saylak, bu ürünlerin hammadesini yapacak arıcıların Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü‘nün desteğiyle Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ‘nin Arıcılık Islah Merkezinde eğitildiğini, ayrıca açılan 5 arı yetiştiriciliği ve 7 arı sütü yetiştiriciliği kursu ile 864 kursiyere eğitim verilerek merkezin hammadde ihtiyacına yönelik eğitimlere başlandığını söyledi.

Arıcılık alanında Apiturizm konusunda da proje hazırlandığını ve Güney Ege Kalkınma Ajansına sunulduğunu belirten Saylak, Muğla’nın Aydın, İzmir, Denizli ve Antalya akslarında yerel kooperatif ürünlerinin satılacağı satış noktaları oluşturulması, kırsal üreticilerin ve kooperatiflerin desteklenmesi amacıyla hazırlanan 15 milyon liralık projenin Vali Orhan Tavlı Başkanlığındaki Güney Ege Kalkınma Ajansı yönetim kurulunda kabul edildiğini ve hayata geçirileceğini ifade etti.

Yorum

Başa dön tuşu