DEZENFORMASYON YASASI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

“Dezenformasyonla Mücadele Düzenlemesi” olarak da bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 18.10.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu haftaki yazımızda da hem mecliste hem de akademik çevrelerde çokça tartışılan bu düzenlemenin kapsamına değineceğiz.

Dezenformasyon Yasası 40 maddeden oluşmakta olup bu kanun kapsamında internet medyası mensuplarının da basın kartı alması, internet haber sitelerinin künye bilgilerine yer vermesi, resmi ilan ve reklamların internet haber sitelerinde paylaşılabilmesi, çocukların maruz kalmaması gereken görüntü, yazı, ses vb. içeriklerden korunması, haber içeriklerinin saklanması, sosyal medya platformlarını BTK’nın denetlemesi gibi pek çok husus ele alınmıştır.

Kanun kapsamında en çok dikkat çeken ve eleştirilerin hedefi olan düzenleme ise “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunu düzenleyen 29. maddedir. Buna göre, sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimsenin, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı; suçun gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, birinci fıkraya göre verilen cezanın yarı oranında artırılacağı kaleme alınmıştır.

Görüldüğü üzere, bu kanun kapsamında yalan haber yayma ile ilgili Türk Ceza Kanunu’na yeni bir suç eklenmiştir. Yalan haber yayma ile ilgili bu yeni suç düzenlemesi ise suç tipinin belirsiz olduğu, bu durumun da başlı başına suçta ve cezada kanunilik ilkesini zedelediği gerekçesiyle eleştirilmiştir.

Mecliste de çok tartışılan “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunu düzenleyen 29. madde herhangi bir değişikliğe uğramadan kabul edilmiştir. Basına yansıyan haberlerden ise bu maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidildiği anlaşılmakta olup konuyla ilgili gözler Anayasa Mahkemesi’ne çevrilmiş durumdadır.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Yorum

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu