üstbilgi relşam

DİYETİSYEN GÖZÜNDEN ZAYIFLAMA ÇAYLARI

En çok aldığım sorulardan biri zayıflama çayları işe yarıyor mu,sağlıksız mı..Piyasada birçok farklı isimlerde zayıflama çayları bulunuyor.Bende size böyle bir mucize gerçekten var mı bundan bahsetmek istiyorum:

Obezite;dünyada giderek yaygınlaşan bir halk sağlığı sorunudur.Obezite tedavisinde ilk aşama bireyin beslenme davranışlarını değiştirerek kilo vermesi hedeflenir.Eğer gereken başarı sağlanamazsa doktor,diyetisyen ve psikolog iş birliğiyle cerrahi tedavi ya da ilaç tedavisi uygulanabilir.Fakat bireyler kısa yoldan,hızlı bir şekilde kilo verme arayışına gitmektedir.Son zamanlarda zayıflama çaylarına yönelim artmıştır.

Satır İçi Makale

Zayıflama Çaylarının Etkileri

  • Zayıflama çaylarının içerisindeki bitkiler diüretik,laksatif,terlemeyi arttıran,uyarıcı etkileriyle kilo verdirir.Bu çayları kullanmaya başladıktan ilk gün sonra bile tartıda bir fark görebilirsiniz.
  • Laksatif etkisiyle bu çayları içmeye başlayınca kabızlık sorununuzu ilk günlerde çok güzel bir şekilde çözer.Fakat bu çayları uzun süre aldığınızda barsak floranız bozulmaya başlar.İleriki evrelerde kronik kabızlık sorununuz ortaya çıkar.
  • Aynı zamanda laksatif ve diüretik etkisi vücuttan fazla su atılımına ve elektolit kaybına neden olur.Potasyum,kalsiyum ve magnezyum eksiklikleri kalp ve kas sorunlarına neden olabilir.İleriki evrelerde de kalp yetmezliğine yol açabilir.
  • Bu çayların içeriğindeki bitkilerin miktarları tam olarak bilinmediği için karaciğerinizde toksik etkilere yol açabilir.Bir ürünün bitkisel olması yan etkisi olmayacağı anlamına gelmez.Burada kullanılan dozu çok önemlidir.Aksi taktirde ileriki evrelerde karaciğer yetmezliğine yol açabilir.
  • Size en son tespit edilen bir çayın içerisindeki kimyasaldan bahsetmez istiyorum.Teff tohumlu çayda ‘sibutramin’adlı bir kimyasal tespit edilmiş ve bu kimyasal kalp ve tansiyon rahatsızlıklarına yol açabiliyor.Piyasadaki zayıflama çayları insana zararlı olabilecek kimyasallar içerebilir.

UNUTMAYIN..

Dünyada zayıflama amacıyla kullanılabilecek tek başına bir besin,mucize bir ürün                yoktur.Obezitenin tedavisi beslenme alışkanlığınızı değiştirerek fiziksel aktivite içeren bir yaşamdır.Sağlıklı bir kilo vermek istiyorsanız mutlaka bunu diyetisyen aracılığıyla yapın.Bu tarz çaylara inanıp kullanırsanız;sağlığınıza geri dönüşümsüz zararlar verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Sağlıkla kalın..

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu