DOKTOB Başkanı Okutur; “Bölgemizin alternatifi eko turizm”

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, eko turizm ile bölgenin marka değerini yükseltmeyi amaçladıklarını söyledi.

Eko turizm ile tarım planlarının geniş kapsamlı yapılarak beş dönüm ve üzeri narenciye ve nar bahçelerinde 10-12 odalı butik tesislerin yapılmasıyla bölgenin marka değerinin yükseleceğini vurgulayan Okutur, Muğla’nın bu konuda ideal bir bölge olduğunun altını çizdi.

DOKTOB Başkanı Okutur; “Kimsenin yapmadığı, marka olabilen projeleri ve uygulamayı biz yaparsak turizm olarak içinde bulunduğumuz krizi daha çabuk atlatabiliriz. Hava, su ve toprak ekolojik tarıma son derece müsait. Buralarda ev usulü zeytinyağı yapımı, taptaze nar suyu, narenciyesi bol reçel yapımı, uygun yerlerde balıkçılık, kilim dokuma, ekmek pişirme, el işleri gibi faaliyetler hayata geçsin, bakın Avrupa’dan ve Amerika’dan zengin turistler nasıl geliyor.” ifadelerini kullandı.

“Eko turizm, kırsalın kalkınması demek”

Turizmi çeşitlendirerek yılın 12 ayına yaymanın önemine değinen Okutur, insanların doğal yaşama duyduğu özlemin eko turizme olan talebi arttırdığını ifade etti.

Dünya kaynaklarının giderek tüketilmesi tarım ve turizmi bir araya getirerek eko turizmi ortaya çıkar diye Okutur; “Agro ya da ekolojik turizm, tarımsal alanlara zarar vermeden sürdürülen bir turizm türü olarak  ‘Kaynakları koru-kullan düşüncesi’ ile hareket ediliyor. Özellikle kırsal alanda yaşayan halkın faaliyetleri doğrultusunda gelir seviyesinin artmasını sağlamakla birlikte, sosyo-kültürel açıdan da gelişime olumlu etki yapmaktadır. Tarım turizmi özellikle şehirde yaşayan çocuklar için çok farklı bir deneyim sağlamaktadır. Çocuklar yedikleri ürünlerin nasıl yetiştiğini öğreniyor, doğayı tanıyor, birçok hayvanı ilk kez canlı olarak görmüş oluyor. Bölgemizin geleceği koruma-kullanma dengesiyle kesinlikle doğa ve tarım turizmidir. 2019 yılında bölgemizin turizmi farklı yerler görmek, farklı insanlar ve kültürler tanımak isteyen turistleri misafir edecek inancıyla yeni yılın, ülkemize huzur, mutluluk ve bereketli günler getirmesi dileklerimle” dedi.

Yorum

Başa dön tuşu