Dünyanın hiç tren uğramayan ilk ve tek istasyonunun hikayesi duyanları şaşırtıyor

Dalaman’da dünyanın hiç tren uğramayan ilk ve tek istasyonunun hikayesi duyanları şaşırtıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme dönemine girdiği 19’uncu yüzyılda Abbas Hilmi Paşa, son Mısır Hıdivi yani valisiydi.

Av merakı olan Abbas Hilmi Paşa, bir gün gemisiyle Dalaman yakınlarındaki Sarsala Koyu’na geldi. Verimli topraklara ve dört bir yana uzanan ovalara sahip bölgeyi çok beğenen Mısır Hıdivi, buraya daha sık gelmeye karar verdi.

Paşa ilk iş olarak çevredeki bataklıkları kuruttu, sahile depo ve iskele inşa ettirdi. Koydan Dalaman’a kadar bir yol yaptıran Abbas Hilmi Paşa ardından Dalaman’da av köşkü yaptırmak için hazırlıklara başladı.

Dalaman’da, üçüncü Selim’in annesi Mihrişah Hatun’a hediye ettiği bir çiftlik evi vardı. Bu ev Ortaca, Dalyan ve Dalaman’ın tamamını sınırları içine alıyordu.

Av köşkünü bu çiftliğin yakınlarına yaptırmak isteyen Abbas Hilmi Paşa, aynı dönemde Hıdivi olduğu Mısır’da tren istasyonu inşasını yapan Fransız firmadan, Dalaman’daki köşkünde yapılmasını rica etti.

Projeleri karıştıran Fransız inşaat firması, trenin uğramadığı Dalaman’a tren garı inşa etti. Sıcak hava koşullarında çalışmaya uygun olduğu için Mısır ve Sudan’dan getirilen işçiler, inşaat malzemelerini eşek ve develerin yardımıyla koydan Dalaman’a taşıdı. İnşaatın kısa sürede tamamlanmasıyla demiryolu bulunmayan Dalaman, tren istasyonuna kavuştu.

Yanlışlık fark edilinceye kadar en yakın demiryolunun Aydın’da olduğu gar binasının önüne bilet gişesi dahi yapılmıştı.

Binayı yıktırmak yerine kullanmaya karar veren Abbas Hilmi Paşa, istasyon yakınına cami de yaptırdı.

1928’de, çiftliği yenilemek amacıyla bir bankadan alınan kredi ödenemeyince, tren garı ve çiftliğe devlet tarafından el konuldu.

Bir dönem jandarma karakolu olarak da kullanılan gar binası, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından kullanılıyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı