EĞİTİMİN İLGİNÇ BİLGİLERİ…

ABD’de 93 milyon kişi, sadece gazete okuyabilecek kadar temel okuma bilgisine sahip. Sözlüklerindeki kelimelerin yüzde 65’ini doğru yazamıyorlar. Bu yetersizliğin ABD ekonomisine verdiği zarar yılda 200 milyar dolar civarındadır.

Güney Sudan, yüzde 27 ile dünyanın okur yazar oranı en düşük ülkeleri sıralamasında ilk sıradadır. 6-17 yaş arası çocukların yüzde 70’i, bir sınıftan içeri adımını atmış bile değil.

Dünyanın en eski üniversitesi Hindistan’daki Nalanda Üniversitesi. Ms 500’de kurulmuş.

Hindistan’ın ikinci büyük kenti Lucknow’daki Montessori Okulu, dünyanın en çok öğrenciye sahip okulu. Tam olarak 32 bin öğrenci aynı okulda eğitim-öğretim görmekte.

Avrupanın en eski üniversitesi İtalya’da bulunan Bologna Üniversitesi. Kuruluşu 1088.

Nüfusun yüzde 50’si orta eğitimin ilerisinde eğitim alan Kanada, açık ara dünyanın en eğitimli ülkesi. Ardından yüzde 45 ile İsrail ve yüzde 44 ile Japonya geliyor.

Japonya’da ulusal bütçenin yüzde 12’si eğitime ayrılırken, sadece yüzde 7,7’si askeri harcamalara ayrılıyor.

Japon öğrenciler en bağımsız öğrencilerdir. Servisleri falan yoktur. Okula kendi imkanlarıyla giderler. Sınıfları kendileri temizler,getirdikleri kumanyaları paylaşarak birlikte yerler.

Finlandiyalı yetkililer, klasik müfredatları okullardan tamamen kaldırmayı düşünüyorlar. Artık matematik,fizik,tarih gibi dersler olmayacak. Klasik dersler yerine olay ve olgular disiplinlerarası bir biçimde ele alınacak.

Dünya üzerinde en fazla ev ödevi yapan öğrencileri Çinli öğrenciler. Haftada 14 saatlerini ev ödevlerine ayırıyorlar.

Belçika’da yüksek öğrenim görmüş kişilerde işsizlik oranı yüzde 3 dolayında. Ülke öğretmenlerinin maaşları 57 bin euro. OECD ortalaması 39 bin euro.

Öğretmenlik kolay bir meslek değil… Çok sabırlı olmak gerekiyor. ABD’de öğretmenlerin yüzde 14’ü birinci yılını doldurmadan istifa ediyor. Üç yılın sonunda istifa edenlerin oranı yüzde 33. Beş yılın sonunda istifa edenlerin oranı ise yüzde 50 civarıda.

Haftaya görüşmek üzere bilgi ve sevgiyle hoşça kalın…

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı