Elma dersem çık, armut dersem çıkma!

Çocukken severek oynadığımız oyunlardan bir tanesi de saklambaçtı.

Saklambaç, bütün dünyada uzun yıllar yaygın biçimde oynanan bir çocuk oyunudur. Bir süredir tüm dünya gibi ülkemizde de virüsle adeta ebe seçilen oyuncunun saklanan oyuncuları bulması esasına dayanan saklambaç oynuyoruz.

Peki, Kovid-19’da gelinen nokta elma mı armut mu?

Uzun süren bu oyunda ebeyi yendiğimiz anlamına gelen elma sözünün duyulmak istendiği bir gerçek.

İçişleri Bakanlığı, hafta sonu 24 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi. Buna göre yasağın uygulanacağı 24 il arasında Muğla yer almadı. Şehre giriş çıkış kısıtlaması da kaldırıldı. Bu kısıtlamanın kaldırılmasının ardından yaşanan araç trafiğinin vatandaşları endişelendirdiği ise açıkça görülüyor.

Son gelişmelerle elma diye bağırıldığı yanılgısına düşmeyelim.

Uzmanlarda korona virüs salgınında normalleşme sürecine girilirken tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguluyor.

Elbette bir normalleşme sürecine girilecekti. Tabi bu uzmanlarında dediği gibi eski ‘normal’ olmayacak. Anlaşılan o ki Kovid-19 için aşı yada etkili ilaç bulunana kadar insanların sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyenine dikkat etmesi gerekecek.

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’nün; “Gevşemek, ‘bu iş bitti’ zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur. Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Kontrollü sosyal hayata alışmalıyız. İhtiyaçlarımızı tedbirlere uyarak karşılayalım ama gerekli değilse evden çıkmayalım.” sözlerine kulak vermek gerek.

Ortaca’nın da kilometrekareye düşen nüfusun en yoğun olduğu ilçelerden biri olduğunu unutmayalım.

Kısıtlama yok ama siz tedbiri elden bırakmayın.

Elma yada armut dense de çıkmayın.

Yorum

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu