EN ÇOK PARA KAZANDIRAN VE SATIŞI KOLAY LİMON HANGİSİDİR?

EN ADİ, EN SATIŞI ZOR, EN ÇOK ZARAR ETTİREN LİMON HANGİSİDİR?  ÜLKEMİZDE LİMON ÇEŞİTLERİ, NELERDİR,

——Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye genelinde yıllık 1 milyon 150 bin ton civarında gerçekleşen limon üretiminin yüzde 60’ını Mersin karşılarken, diğer bölümünü ise Adana, Hatay, Antalya ve Muğla yöreleri üretiyor.

—–MERTUB a göre yıllık üretimin 500 bin tonunu dış pazarda değerlendiren sektör, yaklaşık 650 bin tonunu ise iç pazarda tüketiciyle buluşturuyor. Her limonun ortalama olarak 100 gram olduğunu belirtilirken, 650 bin tonluk iç tüketim ile yaklaşık 6,5 milyar adet limon doğrudan ya da çeşitli ürünlerin içerisinde tüketiciye ulaşıyor. Limonda kişi başına yaklaşık yıllık tüketim ise 80 adet yani 8 kilogram kişi başı tüketim olarak gerçekleşiyor.

—-Türkiye’de son yıllarda yaklaşık yılda kayıtlı- kayıtsız 1milyon 150 bin ton limon üretilmekte olup, bunun 450 bin tonu maalesef enterdonat cinsi limondur. Türkiye’de kayıtlı limon üretimi, TUİK resmi kayıtlarına göre son yıllarda 850 bin ton civarıdır.  MRTUB a göre ise kayıtlı -kayıtsız 1milyon 150 bin tondur. Türkiye turuncgil ürünleri içersinde limon, yıllık 500 bin ton ve yaklaşık 300 milyon dolar ihracatı ile mandalinden sonra ikinci sırada turncgil ihracat payına sahiptir..

—  Türkiye’nin Yıllık yaklaşık kayıtlı- kayıtsız 1milyon 150 bin ton limon üretiminde kişi başı limon tüketimi 80 adet çıvarındadır. Bir limonu ortalama 100 gram kabul edersek kişi başı tüketim ortalama 8 kilo eder. Türkiye dünyada en çok limon tüketen milletlerden biridir.

—-Limonun yüzde 65’inin Erdemli ilçesinde yetiştirildiğini hatırlatan MERTUB, “İlçemizin bazı bölgelerinde Agustos ayı 20 sinden itibaren mayer hasadı yapılıyor. Eylül 20 si itibariyle itibariyle enterdonat limon hasadı başlar. Bunlar kısım kısım ilerler. Ekim ayının başında ince kabuklu Lamas limonu hasat edilmeye başlar. Dolayısıyla fiyatlarda oturur. Ekim _mart arası kütdiken hasadı yapılır. Kütdiken yataklık limon olup şubat martta hasat edilip soğu depoya konulur. Mayıs sonu Haziran başı Ürgüp magaralara gönderilir. Haziran, Temmuz, Ağustos Ürgüp mağaralarından çıkarılıp ayıklanıp yatak limonu adı altında tüm ülke içine servis edilir.

—Türkiye’de üretilen limon çeşitleri, erkencilik sırasına göre mayer, enterdonat , lamas ve kütdiken (kara limon) limon çeşitleridir . Mayer hasatı 20-25 Ağustosta başlar. Enterdonat limon hasatı 20-25 Eylül de başlar.  Enterdonat hasatı en geç Kasım sonu biter. Çünkü enterdonat cinsi limon Kasım sonunda irileşir ve dalında durmaz. Lamas limonu Kasımda başlar Ocak sonu hasat biter. Kütdiken (kara limon, İtalyan memeli, yerli limon, yediveren)  limonu hasatı Kasımda başlar, Marta kadar devam eder.

—-LİMON FİYATLARI.2018 Yılı Tigem Dalaman  18 bahçede 5000 ton üzerinden Enterdonat ihale etmiş olup, ortalama fiyat 1.45 TL olmuştur.  Buna rağmen köylüden tüccarlar peşin ödeme 80 kuruştan limon almıştır. Tigem limon ihalesi her bahçenin tahmini rekoltesi üzerinden tor (götürü) usulü yapılmaktadır. Tigem’in bahçelerinden genelinde Tigem tahminin 2 kat üzerinde mal çıkmaktadır. Tigem aynı bahçelerde bu sene rekolte düşüklüğü nedeniyle 3000 ton üzerinden ihaleye çıkmış ve 2.45 Tl/kg fiyat oluşmuştur. Ancak bölgede çiftçide limon 1.30-1.50 civarında satılmaktadır Bölgemizde her yıl 60 bin ton limon olurken 2018 yılında havaların  iyi gitmesi ile bölgemizde 80 bin tonun  limon,üretimi olmuştur.

—-Bu sene 2019 yılında hem limonun yok yılı olması, hem hava şartlarının kötü gitmesi ile ancak 15-20 bin limon üretimi olacağı düşünülmektedir. Adana da yetkililerce ‘’bu sene enetrdonat limon yok, dolayısıyla Rusya’ya ihracat yok’’ denmektedir. Üretimin en fazla (450bin ton) olması nedeniyle en çok ihracat limon türü enterdonattır.

—-Enterdonat limon periyodisite güder. Yani bir sene olur diğer yıl olmaz. Hatay bölgesi enterdonat tip limonun satış zorluğu, istikrasız üretimi ve dalında kalamayışı nedeniyle erkenci olarak mayer limona dönmektedir.  Enterdonat her yönüyle adi bir limondur.

Başa dön tuşu
Kapalı