Erkal; “Pamuk üretiminin artması ekonomik açıdan önemli”

Dalaman’da pamuk yetiştiriciliği yapan özel bir firma tarafından tarla günü gerçekleştirildi. Tarla gününde pamuk hasadına başlandı.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteği ile TİGEM’den kiraladığı arazilerde pamuk yetiştiriciliği yapan özel bir firma düzenlediği tarla günü ile hasada başladı.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Fırat Erkal, etkinlikte yaptığı konuşmada; “Ülkemizde olduğu gibi Dalaman ilçemizde de son yıllarda pamuk tarımı giderek azalması nedeniyle Bakanlığımız tarafından üretimin canlandırılması maksadıyla Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında dekar başına 44 lira mazot ve gübre desteği sağlamakta, kütlü pamuk için kilogram başına 80 kuruş verilmektedir. Dekara yaklaşık 600 kilogram ortalama ürün alınan pamukta desteklerimizin de ilave edilmesiyle pamuk üretiminin karlı bir üretim olarak ön plana çıktığı görülmektedir. Dalaman ilçemizin üretim alanının 2 bin 411 dekara çıkmış olması bizler için sevindirici bir gelişmedir. İlerleyen yıllarda artarak devam etmesini beklemekteyiz. Bu nedenle Pamuk üretiminin bölgemizde yeniden artması ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem arz etmekte olup, bu kapsamda emeği geçen herkesi kutlar tarla günümüzün hepimize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Etkinlikte, firma yetkililerince üretimi yapılan pamuk çeşitlerinin tanıtımı yapıldı. Pamuk yetiştiriciliği hakkında ayrıntılı bilgi aktarıldı.

Dalaman’ın toprak ve iklim yapısının pamuk yetiştiriciliğine uygun olduğu belirtildi. Etkinlikte, pamuk hasadı yapıldı.

Yorum

Başa dön tuşu