FİBROMİYALJİ SENDROMU İÇİN EGZERSİZ

Fibromiyalji Sendromu,uyku bozukluğu,kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet,aşırı yorgunluk,halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur.Özellikle vücudun belli noktalarında aşırı hassasiyet ile kendini belli eder.

Sizde 3 ayı geçen ve dolaşan ağrı,yorgunluk,uyku problemleri,uzun süre uyumanıza rağmen yorgun uyanmak gibi şikayetler çekiyorsanız ‘Fibromiyalji’ olabilirsiniz.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 100.000 kişiye fibromiyalji tanısı konmakta ve bu sayının her geçen gün giderek arttığı bildirilmektedir.

Düşük yoğunlukta egzersizlerin(örneğin;klinik pilates) fibromiyalji sendromlarını ve ağrıyı azaltabileceğine,genel olarak sağlığı düzeltebileceğine yönelik araştırmalar bulunmaktadır.Aerobik egzersizlerin ağrının ve hassas noktaların azalmasında,yaşam kalitesinin arttırılmasında ve depresyonu azaltmada etkili olduğunu gösteren güçlü kanıtlar vardır.

Özellikle gevşeme egzersizleri,germe egzersizleri,kardiovasküler kondüsyon programı,yürüme,yüzme,pilates,yoga gibi egzersizlerin yararlı olduğu bildirilmektedir.

Egzersizin tipi ve şiddeti uzman kişi tarafından hastaya göre planlanmalıdır.

Sağlık dolu günler diliyorum.

Yorum

Başa dön tuşu