Fuarda stant açan ziraat odaları çiftçileri ve vatandaşları bilgilendiriyor

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz Ziraat Odaları, 1.Muğla Tarım Hayvancılık, Gıda ve Arıcılık Fuarı’nda stant açtı. Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz Ziraat Odaları Başkanları standa gelen vatandaşlara ve çiftçilere bilgilendirmede bulunuyor.

Muğla Tarım Hayvancılık, Gıda ve Arıcılık Fuarı, Menteşe İlçesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyo Kültürel Alanı’nda açıldı. Fuar 23 Ekim’e kadar açık kalacak.

Fuarda çeşitli illerden yöresel ürünleri ile gelen firmaların yanı sıra Muğla’daki Ziraat Odaları da stant açtı.

Aynı stantta bir araya gelen Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz Ziraat Odaları da bölgenin limon, nar, domates ve portakal gibi önde gelen ürünlerinin yanı sıra Pitaya, Papaya, Kamkat, Kuşkonmaz gibi alternatif ürünlerinde tanıtımını yapıyor.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, “Fuarda açtığımız stantta bölgemizdeki nar, limon, domates, portakal ve mandalin gibi ürünlerin yanı sıra yeni yeni yetişen alternatif Pitaya, Kamkat, Papaya, Kuşkonmaz gibi ürünlerin tanıtımını yapıyoruz. Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz Ziraat Odaları olarak ortak açtığımız stantta bölgede yetişen ürünleri tanıtmak istiyoruz. Fuara katılanları önde gelen ürünlerimizin yanı sıra alternatif ürünlerimiz hakkında da bilgilendirmek istiyoruz. Bölgemizde ürünlerin satışına destek vermek istiyoruz. 23 Ekim’e kadar fuarda tanıtımımız devam edecek.” diye konuştu.

Bölgede yetişen limon, domates, nar, portakalın yanı sıra alternatif ürünlerinde önemine değinen Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, “Ürünlerimizi çeşitlendirmemiz lazım. Pitaya, Kamkat, Papaya gibi alternatif ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Son zamanlarda Dalyan ve Dikmekavak başta olmaz üzere Pikan Ceviz dikimi yapıldı. Onlarda 3-5 seneye kadar meyve vermeye başlar. Çiftçimizin bu işten para kazanır hale gelmesini istiyoruz. Ürünlerimizi çeşitlendirmek amacındayız. Turizm bölgesinde de olduğumuz için bu tarz alternatif ürünlerin üretiminin artması gerekiyor.”  dedi.

Yorum

Başa dön tuşu