Baş Başa’nın bu haftaki konuğu Ortaca Belediye Başkan aday adayı Av. İsmail Can Varol

Baş Başa’da bu haftaki konuğum Ortaca Belediye Başkan aday adaylarımızdan Av. İsmail Can Varol.

Uzun yıllar Almanya’da işçi olarak çalışan bir annenin. Ortaca’da dar bir gelirle köylerde seyyar sinemacılık yapan bir babanın oğlu İsmail Can Varol…

Hak, Hukuk, Adalet kavramını 78’li yıllarda benimsedim ve bu yoldan hiç bir zaman sapmadım.

Sinemacı ALISI’nın oğlu derlerdi bana… Tek amacı bizleri okutmak olan ve gurbet ellerde yaşam mücadelemiz için çalışan anacığıma bir sözüm vardı diyor İsmail Can Varol…  O da bu günlere gelmek.

“Verdiğim sözü de tuttum”

Daha lise yıllarımda tanıştım sol siyasetle… O gün bugündür 30 yıldır da sol siyasetin içindeyim…

Ortaca CHP de yıllarca ilçe başkanlığı yapmış biriyim..

Hiçbir aday adayıyla kişisel sorunum yok. Sadece kendimi bu göreve hazır hissediyorum. O nedenle de bende varım dedim.

Adaylık için seçim sandığı ortaya konsun farklılığımı  görecekseniz…

Ortaca’lı bana inanır.  Kimseye çamur atmam.

Gerek CHP ilçe teşkilatımız içerisinde gerek Ortaca Belediyemizde artık bir revizyon ve yenilik şart. Gençlerin önünü açmalıyız. Kazanırsam benim dönemimde Meclis oturumları halka açık olacak.

Yapamayacağım projelerle halkımıza hiçbir vaat de bulunmam.  Avukat olarak binlerce davaya girdim. Binlerce müvekkilimi savundum. Hiçbir müvekkilime yapamayacağım şeyleri vaat etmedim.

Ortaca’da ofisinde konuştuk tüm bunları CHP den Aday Adayı sayın İsmail Can Varol ile.

İnsanın karakteri ve kişiliği konuşmasından belli olur demiş büyüklerimiz. Yılların hukukçusu olmasına rağmen içinde bir çarpıntı hissetim Sayın Varol’un…

Geçmiş mücadelesini anlatırken heyecanından sanki o günleri yeniden yaşıyor gibiydi…

Bu kez Yargıç bendim… Gazeteci olarak soruları ben soruyordum açık yüreklilikle cevaplıyordu Sayın İsmail Can Varol.

30 yıldır mücadelenin içindeyim diyordu Av. İsmail Can Varol. Bende 30 yıldır gazetecilik mesleğinin içerisinde mücadele vermiş bir kişi olarak hiç bir endişe duymadım Av. İsmail Can Varol’un açıklamalarında. Yeni tanışsak ta bana güven vermişti. Ona hazırladığım tüm soruları itiraz etmeden cevapladı. İsterseniz  şimdi hep beraber  okuyalım Ortaca Belediye Başkan aday adaylarından Sinemacı ALISI’nın oğlu İsmail’in hikayesi ve bu yolda verdiği mücadelenin ardından neden Başkanlığa talip olduğunu…

İsmail Can Varol kimdir?

Benim bir hikayem var. Meslek hayatımda da siyasi hayatımda da hikayem var. Hikayem 78 kuşağı olmamla başlar. Ortaca’da bir hikayemiz var. İlçenin siyasi hayatında hikayemiz var. İlçe Başkanlığı dönemimde gezmediğim köy yok. Hep halkın yanında olmaya çalıştık. Ben yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Doğma büyüme Ortacalıyım. Çocukken annem Almanya’ya çalışmaya gitti. Babam seyyar sinemacılık yapardı. Annem çok uzun yıllar Almanya’da kaldı. Hep okumamızı istedi. Ben okuma işini abarttım. Muğla Eğitim Enstitüsü ve 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Ayrıca Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünde de 2 sene okuduktan sonra yarım bıraktım. 1 yıl öğretmenlik yaptım. Yaklaşık 30 yıldan bu yana da ilçemde serbest avukatlık yapmaktayım. İkisi de Üniversite mezunu biri kız biri erkek iki evladım var.

Siyasete ne zaman, ne için girdiniz?

Lise yıllarımda sol düşünce ile tanıştım. Üniversitede öğrenci hareketlerinin içinde yer aldım. Ortaca’ya geldikten sonra ise ilçemde siyasetin içinde yer aldım. Uzun yıllar ilçe başkanlığı yaptım. Ben yeniden siyasette yer almak için moral motivasyonumu tamamladım. Enerjim yerimde, bu nedenle belediye başkan aday adayı oldum.

Sizce CHP açısından Muğla kazanılmaya doğru mu gidiyor, kaybedilmeye doğru mu?

Bu partide su akar yolunu bulur. Ortaca’da adayın nasıl belirleneceği konusunda bir bilgi kirliliği var. Bu bilgi kirliliği kasten yaratılıyor. İşte filanca atanacak mı. Bu partinin teamülleri var. Siz bilgi kirliliğini yaratırken teamülleri hiçe sayıyorsunuz. O yetmiyor gibi Genel Başkanın bu konudaki fikrini bilmiyorsunuz yada bilmezden geliyorsunuz ve parti suçu işliyorsunuz. Genel başkanın bu konudaki fikrini parti yönetimi bilmek zorunda.

Neden aday adayı oldunuz?

Ben kendimi hazır hissettiğim takdirde bu partiden aday olma hakkım var. Bu partide hikayem var benim. Son dönemde aktif siyasete dönmeyi planlıyordum. Buna ilişkin sinyaller vermiştim, açıklamalar yapmıştım. Ortaca’daki siyasette yaşanan boşluğu görüyordum. İnsanlar şöyle bir rehavete kapılmışlar; Belediye bizim, ilçe başkanlığında sorun yok. Hiçbir şey güllük gülistanlık değilken, her şey iyiymiş gibi gösteriliyor. Süt liman sanıyoruz, ben gördüm ki, partinin çok ciddi sorunları var. Partide kadro diye bir şey bırakılmamış, partide siyaset yapmak olanaksız hale gelmiş. Özellikle gençler için olanaksız hale gelmiş. Her görüştüğüm partili, vatandaş dert yükü. Bir boşluk var. Her şey süt liman gösterilmiş ama değil. Ben CHP İlçe Başkanlığından randevu talep ettim. Bana hala randevu verilmedi. Bir ilçe başkanlığı ne yapar. Yerel seçim için hazırlık yapar. 6 ay önce mevcut belediye başkanı adayım dedi. Belediye Başkanımızın yaptığı siyaseten yanlış. Bunu önce partilileriniz ile görüşecektiniz. Bunu duyan ilçe başkanı ise hiç bunu soruşturmuyor. Ama onun üzerine siyaset üretmiş, partiyi seçimlere hazırlamak için uğraşmamışlar, Ortaca’yı siyasetten dizayn edip Mehmet Sertkaya’nın adaylığı üzerine siyaset yapılmış. Bizim temel prensibimiz şudur, parti seçim sürecine girdikten sonra toplantılar başlar. Kimler aday adayı olacak bu konuşulur. Parti bunu yapmamış. Parti Muğla içerisinde var olan bir yapıya entegre olmuş her yerdeki adaylar belli. O ekiple birlikte Sertkaya kendini adaylığa hazırlamış, partiye seçime hazırlamamış

Ortaca Belediyesi sizce başarılı mı, değilse eksikleri nelerdir?    

Bu öncelikle parti içinde tartışmamız gereken bir konu. Mevcut belediye başkanı partili bir belediye başkanı. Ona karşı bende aday adayı oldum. Öncelikle siyasi yanlışlarını konuşmak istiyorum. Siyasi terbiyem gereği halka karşı ‘başkan başarısız oldu’ yönünde açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Yerel yönetim konusunda bir değişime ihtiyaç olduğunu görüyorum ki aday adayı oldum. Bir takım eksikler olduğunu görüyorum ki aday adayıyım. Yerel yönetim anlayışı ile ilgili benim ortaya koyduğum ilkeler var. Bunlardan birisi katılımcılık. Katılımcılığın iki yönü var, halkı yönetime katmak ve halkın yaşam sağlarına yardımcı olmak. Bir enerji, anlayış noksanlığından kaynaklanan nedenlerle halk yönetime katılamamış.

Belediye Başkanı seçildiğiniz takdirde neler yapacaksınız?

Şu konuda çok ciddiyim belediyenin kapılarını halka açacağız, kaldıracağız. Birimleri örgütleyeceğiz. Sorunları yerinde tespit edeceğiz. Nasıl çözüleceği konusunda fikir üreteceğiz. Hiçbirimiz anamızdan yerel yönetici olarak doğmadık. Ortak aklımız ve prensiplerimiz bizi başarıya götürecektir. Unutulan bir takım yerel yönetim prensibini hep birlikte yeniden hatırlayacağız. Bu prensipleri ben keşfetmedim elbette. Bir kısmı evrensel yerel yönetim anlayışından bir kısmı da ülkemin halkçı, sosyal demokrat yerel yönetim prensiplerinden gelmektedir. Birleştirici, bütünlükçü olacağız. Hiç kimseyi ayrıştırmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz, bütün halkı kucaklayacağız. Demokratik bir yönetim sergileyeceğiz. Demokrasiyi bütün yerel yönetim birimlerimize yayacağız. Katılımcı olacağız. Halkın yönetime katılmasını sağlayacağız. Herkesten ve her birimden gelen her türlü öneriye açık olacağız. Titizlikle dinleyip değerlendireceğiz. Bütün sivil toplum örgütleri, üretici ve tüketici birlikleri ile iletişim halinde olacağız. Olanaklarımız ölçüsünde katkı sağlayacağız. Onların katkılarını isteyeceğiz. Birikimi, bilgisi ve enerjisi yerinde Ortaca sevdalısı kadın-erkek genç arkadaşlarımızı yönetime ortak edeceğiz. Şeffaf olacağız. Kendi makam odamız dahil belediyedeki bütün kapıları kaldıracağız. Danışma birimini daha etkin ve güçlü kılacağız. Belediye meclisi toplantılarını halka açık hale getireceğiz. Ayrı bir belediye meclisi toplantı salonu hazırlayacağız. Halk bizzat toplantıya katılarak toplantıyı izleyebilecek. Gerekirse internet üzerinden canlı yayın yapacağız. Halkımızı çalışmalarımızdan sürekli haberdar edeceğiz.

Ortaca’da yaşayan bir vatandaş olarak sizce noksan bir şey var mı? Sosyal tesis, kültür merkezi, sinema gibi halkın sosyalleşebileceği bir alan eksikliğini hissediyor musunuz. Yapacaklarınızın içinde böyle düşünceler var mı?

Ortaca’nın şu merkezine bakar mısınız. Çarşı içerisine girin bakın. Maalesef ilçe merkezinde bir çirkinlik var. Bir iticilik var. Trafik sıkışmış otopark sorunu var. Ben elinde sihirli değnek olan kurtarıcı değilim ama siyasi tecrübem ve zekam var. her şeyden önce kimseden korkum yok. İkinci bir merkez yaratmamız gerektiğini düşünüyorum. 24 saat park sorunu var ilçede, Cuma günleri tam bir kaos. Öncelikle bunları çözmeniz lazım. Ayrıca insanlarımızın nefes alacakları yer lazım. Doğayı koruyarak, gelişip güçlenmesine öncülük ederek. Kirletilmesine ve yok edilmesine izin vermeden, halkımız için yeşil alan, park, bahçe, dinleme, yürüme, eğlence, nefes alma alanı yaratacağız. Bunun için mutlaka Dalaman çayı kenarında bir rekreasyon tesisi yapacağız. Bu konudaki araştırma ve proje çalışmamız devam ediyor. Dalaman çayı ıslahı ikinci kısım çalışmalarını takip ediyoruz. Alternatif alan önerilerini de değerlendireceğiz. Merkezi rahatlatacak yeni bir veya birden fazla merkez yaratma çabasında olacağız. Böylece hem trafik rahatlayacak hem de insanımız. Bize ulaşan tiyatro salonu önerilerini ciddiyetle değerlendireceğiz. Engelli arkadaşlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık yapacağız. Her sorunu yerinden göreceğiz ve izleyeceğiz. Halkın gözümüz, kulağımız olmasını istiyoruz. Halk belediyenin kendisine ait olduğunu bilecek. Birlikte gelişeceğiz, birlikte büyüyeceğiz. Sorunları yerinde ve ehil insanlarla çözeceğiz. Turizmi, turizmcilerle konuşacağız. Bir turizm konseyi kurup birlikte çalışacağız. Tarımı, seracılığı, zeytini, pamuğu, narenciyeyi, narı, tarım birlikleri ve üreticiyle konuşacağız.

Aday siz değil, bir başkası olursa tavrınız ne olacak?

Cumhuriyet Halk Partili bir vatandaş olarak yine partime destek olacağım.

Söylemek istediğiniz son bir mesajınız var mı?

Parti öncelikle şunu yapar. Ortaca’da adayımı nasıl tespit edeyim. Hangi yöntemle tespit edeyim çalışması yapar. Birden fazla iddialı adayın olduğu yerlerde kanaat önderlerine sorar. Muhtemelen Ortaca’da ön seçim fikrinin iletileceğini düşünüyorum. Eylim yoklaması yapar parti ve adayını öyle belirler. Partili arkadaşlar bu konuda rahat olsunlar. Çok fazla bilgi kirliliği var. İnsanlar gereksiz yere bir birini kırıyor. Partinin izleyeceği yöntem budur. Parti bundan farklı bir yöntem belirlemez. Elbette bu yarışa çıkarken işimin kolay olmayacağını biliyordum. Bir tarafta 13 yıl ilçe başkanlığı yapmış bir aday adayı, diğer tarafta 9 buçuk sene belediye başkanlığı yapmış bir belediye başkanı, ayrıca diğer tarafta köklü bir ailenin iki evladının isimleri aday adayı olacak geçiyor. Yarışın kolay olmadığını biliyorum. Destek veren arkadaşlarım, dostlarım bana güvensin benim bir hikayem var. Çok ciddi destek alacağıma inanıyorum. Ortaca’yı yeniden keşif etmeyeceğiz sorunlarını biliyoruz. İnsanı temel alacağız. Gençlerin etkin rol almasını sağlayacağız.

SEKA’nın özelleştirme sürecinde yapılan eylemlerde İsmail Can Varol, ön saflarda direnişe katıldı.
­İs­ma­il­ Can ­Va­rol­‘un­ ba­ba­sı­ Ha­lil­ Va­rol, ­Ort­a­ca’­nın­ Köy­ce­ğiz’­den ­ayr­ı­lıp il­çe­ ol­ma­sın­dan ­son­ra ­ku­ru­lan ­Or­ta­ca ­Şö­för­ler ­Ce­mi­ye­ti ­ku­ru­cu ­baş­k­anı ola­rak ­uzun ­yıl­lar ­gö­rev ­yap­mış­tır. Aday­ Aday­lı­ğı ­sü­re­cin­de ­zi­ya­ret ­et­ti­ği ­şo­för­ler­ odas­ın­da ­Va­rol­‘a ­ba­ba­sı­nında ­im­za­la­rı ­bu­lu­nan ­ka­rar ­defteri­he­di­ye ­edil­di.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı