GELENEKSEL BOLLUK: AŞURE

Muharrem ayının gelişini hatırlatan bolluk ve bereket simgesi aşure!Aşureler kazanlarda kaynatılır ve komşulara dağıtılır.Bu ay paylaşımında arttığı bir aydır..

Aşure;kurubaklagil,tahıl,kuru meyve ve kuru yemiş içeren hem besleyici hem de lezzetli bir tatlıdır.Gelelim bu lezzetli tatlının faydalarına:

  • İçerdiği tahıl gurubuyla birlikte B gurubu vitaminleri,çinko,demir,magnezyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir.
  • İçerdiği meyvelerle C vitamini ve antioksidan zengini aşure bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • İçerdiği yağlı tohumlarla(badem,ceviz,fındık..) E vitamini ve omega3 açısından zengindir.
  • İçerdiği kurubaklagil ve yağlı tohumlarla birlikte iyi bir bitkisel protein kaynağıdır.Vejetaryenlerinde rahatlıkla tüketebileceği bir tatlıdır.
  • Özellikle kurubaklagil,incir ve kuru kayısı sayesinde yüksek lif içeren bir besindir.Eğer kabızlık sorununuz varsa rahatlatıcı bir etksi vardır.
  • Eklenen tarçın kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olur.

Diyette Aşure Tüketebilir Miyim?

Aşure besin ögeleri açısından zengin yüksek kalorili bir tatlıdır.Bu nedenle,enerji ihtiyacı yüksek olan bireyler(hamileler,emziren kadınlar,kilo almak isteyen bireyler,büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar,sporcular) rahatlıkla tüketebilir.Fakat kilo verme dönemindeyseniz diyetisyeninizin önerdiği porsiyonların dışına çıkmayın.Aynı zamanda aşurenizi yaparken eklenti şeker almanın önüne geçmek ve kalorisini azaltmak için şeker yerine bal,pekmez ya da sadece kuru meyvelerle tatlandırabilirisiniz.Yapılma şekline bağlı değişmekle birlikte 1 orta boy kase aşure(110 gram) yaklaşık 344 kaloridir.

Aşureyi Ne Zaman Tüketmeliyim?

İlgili Makaleler

Aşure içeriğindeki malzemelerle ana öğün yerine geçebilmektedir.Özellikle kilo verme döneminde öğle veya akşam öğünlerinde 1 küçük kase tüketebilirsiniz.Aşureyi tükettiğiniz gün diğer öğünleri daha hafif tüketmenizi ve fiziksel aktivitenizi arttırmanızı öneririm.Bir de  tavsiyem aşure tükettiğiniz gün meyve tüketmeyin.Aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesi için protein gurubu 1 su bardağı sütle tüketmenizi öneriyorum ve üzerine de tarçın!!

Unutmayın;sağlıklı ve dengeli beslenmede hiçbir besin yasak değildir sadece denge şart!!Sağlıkla kalın…

Yorum

Başa dön tuşu