Gökcan: İşte CHP’nin restorasyon anlayışı

Muğla AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan, TBMM’de Gündem Dışı söz alarak, Datça’da restorasyonu yapılan Çeşmeköy Camii hakkında konuştu.

Milletvekili Gökcan; konuşmasının başında geçtiğimiz hafta yeşil Marmarisimizde çıkan orman yangını için yeryüzü cenneti Muğlamıza  geçmiş olsun dileklerini iletti.

Muğla AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan, orman yangını sürecindeki ilgi ve destekleri için  başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a,  Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi’ye,  İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Orman Genel Müdürlüğümüze ve personeline, AFAD’a, tüm STK’larımıza ve canla başla çalışan tüm gönüllülerimize   hemşerilerimiz adına  teşekkür etti.

Milletvekili Gökcan; “Muğla kamuoyunu yakından ilgilendiren  ve Ulusal basında da tartışılan,  Datça ilçemizdeki 700 yıllık tarihi Çeşmeköy Camii,  Restorasyon adı altında maalesef adeta yıkılıp yeniden yapılmıştır” diyerek konuşmasında şu bilgilere yer verdi.

İş bilmez CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi tarihsel mirasımıza, kültürümüze ve emanete ihanet etmiştir. Onaylı restorasyon projesine uymamış, bambaşka bir yapı yapmışlardır. Restorasyon, işin ehli insanlarca  ve bu bilince sahip kurumlarca   yapılması gereken bir çalışmadır. Bu yüzdendir ki restorasyon yapılırken çok dikkat edilmeli ve aslına sadık kalınmalıdır. Yüzlerce hatta binlerce yıl ayakta kalmayı başarabilmiş tarihi eserler, restorasyon adı altında adeta kılık değiştirebiliyor. 700 yıllık Çeşmeköy Camiinde yapılan restorasyon çalışması da maalesef buna kötü bir örnektir. Camimizin tarihi duvarlarının sıvanarak beyaza boyandığını görüyoruz.

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Osman Gürün kendi zevkine göre bir cami yaptırmış sanırım.  Ancak, kendilerine hayırlı olsun diyemeyeceğim.

Restorasyon ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımız  ile görüştük. Bakanlık konu ile ilgili bir çalışma yaptı ve  rapor hazırladı.

Bakanlık raporuna göre;

Datça İlçesi, Cumalı Mahallemizde,  korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli mezarlık ve cami bulunmaktadır. Mülkiyeti Muğla Büyükşehir Belediyesine ait olduğu için restorasyonu da Belediye  tarafından yapılmaktadır. Caminin onarımına ilişkin restorasyon projeleri Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca uygun bulunmuştur. Ancak, Camide onaylı restorasyon tadilat projesine uygun çalışma yapmamış,

Projeden  farklı olarak;

“Alaturka kiremit parçası baskılı sıva kalıntıları korunarak tamamlanacaktır”  taahhüdüne uyulmadığı, Caminin çatısında kiriş sayılarının fazla olarak yapıldığı, Caminin ön cephesindeki kemerlerin biçimlerinin farklı olarak uygulandığı, Kadınlar mahfilinde onaylı projesinden farklı imalatların yapıldığı, Onaylı projesinde bulunmasına rağmen şadırvan ve avlu kapısının yerinde yapılmadığı tespit edilmiştir. Özelikle cephe uygulamasının projesinden oldukça farklı olduğu hem görsellerde hem de yapılan incelemelerde mevcuttur. Yapılan onaylı restorasyon projesinden farklı uygulamalar Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun yapacağı ilk toplantı gündeminde değerlendirilecektir. Görüldüğü gibi tamamen keyfi ve sorumsuzca yapılan bir restorasyon ile karşı karşıyayız. Biz yapılan bu yanlış işin de sonuna kadar takipçisi olacağız. Tarihi eserlerimize, camilerimize de biz sahip çıkacağız.

Biz de diyoruz ki;

Tarihi miras, babanızın malı değil, üzerinde istediğiniz gibi oynayamazsınız. Bu hakkı nereden aldığınızı sanıyorsunuz. Bir camiyi bile restore edemeyip bozanlar, bir de ülkeyi yönetmeye talip oluyorlar..  Hadi ordan.. Siz restorasyon değil heykel yapmaya devam edin.

İşte CHP’nin restorasyon anlayışı… İşte CHP’nin vizyonsuzluğu…

Emin olun, sağ duyulu CHP’li seçmenler de sizin bu anlayışınızdan rahatsız. Cumhurbaşkanımız Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıklıkla ifade ettiği gibi CHP’nin bu anlayışına 3 koyun bile emanet edilemez.

Siz böyle yanlışlar yapmaya devam edin. Gidiş gününüz yaklaşıyor. Gidiyor gitmekte olan.

Kıymetli hemşerilerimiz bize inanmaya ve güvenmeye devam etsin. Bu bilgiler ışığında Gazi Meclisimizi, aziz milletimizi ve kıymetli  Muğlalı hemşerilerimizi  saygıyla selamlıyorum.

Yorum
Başa dön tuşu