Gülsüm Kınalı Yazdı: BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESİNLER

Değişen hava sıcaklıkları tam da hastalık habercisi. Hipokrat uzun yıllar önce ‘besinleriniz ilacınız olsun’ boşuna dememiş!Ben de size bu hastalıkları önleyecek bağışıklık güçlendirici besinlerden bahsetmek istiyorum:

 • Zencefil:Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı antioksidanlar içerir.Aynı zamanda anti-inflamatuar etkisiyle enfeksiyon riskini azaltır.Mide bulantısı,kusma ve soğuk terleme gibi gribal semptomların azaltılmasına yardmcı olur.İster taze ister kuru olarak zencefili beslenmenize ekleyebilirsiniz.
 • Bal:Bal içeriğindeki yüksek antioksidanlarla bağışıklığınızı güçlendirir.Aynı zamanda boğaz ağrınızı yatıştırıcı özelliği vardır.O zaman güçlü bir bağışıklık için ılık bir ballı süt içebilirsiniz.
 • Sarımsak:Sarımsakta bulunan alisinin adlı madde antibakteriyel,antifungal ve antiviral etkilere sahiptir.Bu da sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirir.Sarımsağı taze ve soyulduktan 1 saat içerisinde tüketirseniz maksimum fayda sağlayabilirsiniz.
 • Soğan:İçerğindeki alilik sülfitler sayesinde bağışıklık siteminizi güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.
 • Berryler:Böğürtlen,karadut,ahududu,çilek,yaban mersini gibi meyveler bu ailedendir.Yüksek antioksidan içerikleriyle oksitadif stresi azaltarak bağışıklığınızı güçlendirir.Bu renkli meyveleri ister kahvaltıda ister ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı:Hindistan cevizi yağı MCT(orta zincirli yağ asitlerinden)oluşur.İçerdiği lipit,laurik asit,kaprilik asit ve kaprik asitler antifungal,antibakteriyal ve antiviral özellik göstererek bağışıklık sistemizini güçlendirir.Yemeklerinizi alternatif olarak hindistan cevizi yağıyla pişirebilirisniz.
 • Tavuk suyuna çorba:Kışın belki de mutfaklarda en çok pişenlerden!Çok eskiden beri grip savar çorba olarak bilinir.Aslında yanlışta bilinmiyor.Tavuk eti;protein,çinko,demir mineralleri açısından zengindir.Aynı zamanda güçlü bir bağışıklıkta rolü olan B6 vitamini açısından da zengindir.O zaman güçlü bir bağışıklık için tavuk çorbasına sofranda yer aç!
 • Tarhana:Bir diğer bağışıklık güçlendirici besin tarhana.A,B,C vitamini,demir,çinko ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir.İyi bir protein ve likopen kaynağıdır.O zaman tarhana çorbası kış sofraları için iyi bir seçim olacaktır.
 • Ispanak: C vitamini ve folik asit açısından zengin ıspanakta bir diğer bağışıklık güçlendiren besindir. Ispanağa sofranızda yer açın.
 • Kefir:Probiyotik içeriğinin yanı sıra kalsiyum,kalsiyum ve fosfordan zengindir.Probiyotik besinler;bağırsak floranızı düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.O yüzden bir ara öğününüze 1 su bardağı kefir ekleyebilirsiniz.
 • Nar:C vitamini,B1,B2 vitaminleri,kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan nar güçlü bir antioksidandır.Narı salatalarınıza ekleyip bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Yumurta:İyi bir bağışıklık için yeterli protein almak şarttır.En kaliteli protein kaynaklarından biri de yumurtadadır.A,D,E,B2 vitaminleri,demir,çinko ve fosfor açısından zengindir.Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için yumurtayı beslenmenize ekleyebilirsiniz.
Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu