Gülsüm Kınalı yazdı: SONBAHAR-KIŞ RENKLERİ:SEBZE VE MEYVELER

Sarı,kırmızı,yeşil,turuncu renkleriyle sonbahar ve kışı renklendiren sebze ve meyveler!Brokoliler,lahanalar,pancarlar,turunçgiller tezgahları doldurmaya başladı.Sadece görüntüleriyle değil faydalarıyla da sofranızdan ayıramayacağınız sebze ve meyveler:

  1. Havuç:Havuç ;A vitamini öncüsü beta-karoten açısından zengindir.Bu antioksidan bağışıklık sisteminizi güçlendirir.Aynı zamanda A vitamini zengini havuç göz sağlığınızın korunmasına da yardımcıdır.Havucu ister ara öğünlerinizde atıştırmalık olarak isterseniz de sebze yemeklerinize ve çorbalarınıza ilave ederek tüketebilirsiniz.Tercih sizin!
  2. Bal kabağı:Potasyum ve beta-karoten zenginidir.Bu güzel turuncu rengi de buradan gelir.Aynı zamanda çinko,magnezyum,A,B ve C vitaminleri açısından da zengindir.Beta karaten içeriği zengin besinler immün sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzu kansere karşı korur.O zaman kim güzel bir bal kabağı çorbasına hayır diyebilir!
  3. Turunçgiller:Turunçgillerin anavatanında yaşıyoruz diyebilirim.Herkesin bahçesinde mutlaka limon,portakal,greyfurt,mandalina ağacı vardır.Gelin bu renkli meyveleri tanıyalım.C vitamini açısından zengindir.Bu da sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirerek gribal semptomlarla savaşmanıza yardımcı olur.Ayrıca potasyum,fosfor ve magnezyum mineralleri açısından zengindir.Ara öğünlerinize 1 porsiyon meyve hakkı karşılığı 1 orta boy portakal ekleyebilirsiniz.
  4. Pancar:O güzel kırmızı renkleriyle tezgahları doldurmaya başladı.A,B,C vitaminleri, beta-karoten,folik asit,demir,potasyum,mangan mineralleri açısından zengindir.Kırmızı pancar bağışıklık sisteminizi güçlendirir,kalp sağlığınızın korunmasına yardımcı olur.Aynı zamanda egzersiz öncesi tükettiğiniz pancar suyu spordaki dayanıklılığınızı ve performansınızı artırır.Pancar salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.
  5. Lahana:Kışın gelişinin müjdeleyicisi.İyi bir antioksidan ve lif kaynağıdır.Aynı zamanda C ve K vitaminleri açısından da zengindir.Aynı zamanda çiğ lahana iyi bir folat kaynağıdır.İçeriğindeki antioksidan ve bileşikler bağışıklık siteminizin güçlenmesine yardımcı olur.Lahanayı ister çiğ olarak salatalarda isterseniz de pişmiş olarak yemeğini tüketebilirsiniz.
  6. Karnabahar:Folat,B6,C ve K vitamini açısından zengindir.Yapılan çalışmalar karnabaharın içeriğindeki izotisiyanatların kansere karşı koruyucu etki sağladığını saptamıştır.Karnabaharı buharda pişirerek tercih edebilirsiniz.
  7. Brokoli:Beta-karoten,C ve E vitamini,folat,demir,kalsiyum ve çinko mineralleri açısından zengindir.İçeriğinde bulunan izotisiyanatlar sayesinde kansere yakalanma riskinizi azaltır.Brokoli ister çorba ister de buharda pişirerek garnitür olarak tercih edebilirsiniz.
  8. Turp:A,C,K vitaminleri,folik asit,potasyum ,magnezyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir.Bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesine yardımcıdır.Aynı zamanda içeriğindeki sülfürlü bileşiklerle iyi bir karaciğer ve safra dostudur.Turpu salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.
  9. Pırasa:A,C,B vitaminleri,kalsiyum,magnezyum ve selenyum mineralleri açısından zengindir.İyi bir antioksidan kaynağıdır.Polifenoller açısından zengin pırasa serbest radikallere karşı vücudunuzu koruyarak bağışıklık siteminizi güçlendirir.Pırasayı ister yemeğini yaparak tüketebilirsiniz,isterseniz de sebze çorbalarınızda kullanabilirsiniz.Tercih sizin!

Sağlıkla kalın..

Yorum

Başa dön tuşu