Gülsüm Kınalı yazdı: SONBAHARDA BESLENME

Eylülün gelişi demek sonbahar demek!Çok kırgınım,çok enerjim düşük,canım hiçbir şey yapmak istemiyor diyebilirsiniz.Mevsim geçişlerinde böyle olmanız çok normal.Endişelenmeyin!Yeterli ve dengeli beslenerek,size birkaç öneriyle sonbaharı çok enerjik atlatacaksınız:

  • Güne kahvaltısız başlamayın:Hiç iştahım yok,canım kahvaltı istemiyor diyorsanız güne zaten geride başlıyorsunuz.Enerjik bir gün için kahvaltı şart.İşte size enerjik kahvaltı alternatifi yumurta+avakado+taze sebzeler+tam tahıllı ekmek
  • Ara öğünleri atlamayın:Bu dönemde düşen enerjiniz sizi şekerli ve unlu gıdalara yönlendirebilir.Kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız ana öğünlere ek 2-3 saat aralıklarla ara öğün yapın.Kefir+meyve/yoğurt+badem ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.
  • Magnezyumdan zengin besinleri öğünlerinize ekleyin:Magnezyum eksikliğinde vücutta yorgunluk belirtileri artış gösterebilir.Bunun için beslenme planınıza kurubaklagiller,yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıl gurubunu ekleyebilirsiniz.
  • Bağışıklık güçlendirici C vitaminini öğünlerinize ekleyin:Sonbaharda düşen bağışıklığınızı güçlendirmenin bir diğer yolu!Bunun için sofranızda taze sebze ve meyvelere,maydanoza yer açın.Ayrıca bitki çayı olarak kuşburnu çayı da güzel C vitamini alternatifi olabilir.Benden söylemesi..
  • Sağlıklı yağlara sofranızda yer açın:Özellikle omega 3 kaynağı balık ve keten tohumunu,omega 9 kaynağı zeytin ve fındık yağını beslenmenize ekleyin.Bu yağlar hem düşen enerjinizi arttıracak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecek!!O zaman akşam yemeğinde fırın somon+bol yeşil salata iyi bir seçim olabilir!
  • Günlük kafein tüketimine dikkat:Gün içinde düşen enerjiniz size acilen kafein almalıyım sinyalleri veriyor olabilir.Fakat fazladan aldığınız kafein;uyku sorunları,kalp çarpıntısı ve vücuttan su kaybına yol açabilir.Bu yüzden kafein tüketiminizi günlük 2 kupa kahve sınırlayabilirsiniz.
  • Yeterli oranda su tüketmeye çalışın:Yetersiz su tüketimi sizin yorgunluğunuzu arttıracaktır.Hangi mevsimde olursa olsun su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.Sağlıklı bir metabolizma için bu şart.Benim önerim;günlük en az 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz!
  • Probiyotik Desteği Şart:Mevsim değişikleri bağırsak floranızı da etkileyebilir.Bağırsaklarınız sağlıklıysa siz de sağlıklısınız.O zaman beslenmenizde probiyotik besinlere(kefir,yoğurt..) yer açın. İhtiyaç duyulursa ekstra probiyotik desteği alabilirsiniz.
  • Düzenli uyumaya çalışın:Uyku düzeninin bozukluğu ruh sağlığınızı ve beslenme durumunu olumsuz etkiler.Bu yüzde en geç 00.00 da uyumuş olun ve en az 7 saat uyumaya çalışın.Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız melisa,lavanta ve papatya gibi bitki çaylarından destek alabilirsiniz.
  • Biraz hareket şart:Depresyondayım,enerjim düşük deyip kendinizi eve kapatmayın.Açık havada yürümek,köpeğinizle vakit geçirmek enerjinizi yükseltecektir.Ruh durumunuzu düzeltecek yoga ve esneme egzersizlerini günlük listenize ekleyebilirsiniz.

Enerjik günlere

Yorum

Başa dön tuşu