üstbilgi relşam

Hayatını engelli çocuklarına adadı

Fethiye’de yaşayan Hasan Sütçü, görme engelli iki oğluna yılladır en iyi şekilde bakmaya çalışıyor.

Karaçulha Mahallesinde yaşayan Sütçü, eşiyle birlikte görme engelli oğulları Fevzi (23) ve Bedirhan (21) ile yaşamını sürdürüyor. Zamanının büyük bölümünü oğullarına ayıran Kaçmaz, onların günlük ihtiyaçlarını gideriyor.

Satır İçi Makale

Sütçü, Güneyege’ye yaptığı açıklamada, çocuklarının doğduklarında sağlıklı olduğunu ancak ilkokul çağından sonra görme yetilerini kaybettiklerini söyledi.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in, Türkiye Görme Engelliler Muğla Şubesini ziyareti için oğulları ile birlikte Ortaca’ya geldiğini belirten Sütçü, kendilerine hediye edilen bastonlar için teşekkür ederek; “Cenabı Allah’ın vergisi her iki oğlumda görme engelli, sonradan görme engelli oldular. İki oğlumda ilkokulu bitirinceye kadar bisikletle okula gidip geldiler. Rahatsızlıktan sonrada öğrenim hayatları devam etti. Karaçulha’daki Çok Programlı Lisede öğrenimlerini tamamladılar.” diye konuştu.

23 ve 21 yaşındaki oğullarının hayatlarını kendisinden bağımsız olarak devam ettirmelerini çok istediğini dile getiren Hasan Sütçü, “Oğullarım bilek gücüyle çalışarak karınlarını doyurabilecek durumda değiller. Oğullarımın devlet dairesinde çalışmasını çok isterim. KPSS sınavlarına girdiler. Görme, bedensel yada işitme engelli olsun bu insanların devlet dairesinde çalışmalarının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Ben kendime iş istemiyorum ki, benim işim var. Bizden sonra oğullarımın durumu ne olacak, hayatları ne olacak onun düşüncesi içerisindeyim. Oğullarımda çalışabilmeyi, hayata dahil olmayı, arkadaşlık kurmayı çok istiyor.” dedi.

Eşi ile birlikte hayatın her aşamasında oğulları ile birlikte olduklarını anlatan Sütçü, şunları kaydetti; “Çarşıya, camiye veya herhangi bir etkinliğe giderken, hayatlarının her aşamasında eşim ile beraber yanlarındayız. Her iki oğlumda evden dışarı çıkamıyor, yapabilecekleri bir iş yok. Sosyalleşme şansları yok. Evde kapanıp kaldılar. Yaşadığımız şehirlerde kaldırımıyla, caddesiyle engelliler için uygun değil. Yetkililerin bu konuda da duyarlı olmasını rica ediyoruz.”

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu