üstbilgi relşam

Hedefleri Meclis!

Seçim takviminin açıklanması ve siyasi partilerin aday adayı başvuru süreçlerinin başlamasının ardından 27. Dönem Milletvekili aday adayı olacak isimler resmi başvurularını yaptı. Muğla’da da bu kapsamda çok sayıda isim aday adayı oldu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçim takviminin açıklanmasının ardından 24 Haziran’da yapılması kararlaştırılan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için siyasi hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Aday adaylığı için başvuruların yapıldığı siyasi partilerin genel merkezleri ve il baş- kanlıklarında hareketlilik yaşandı. Partilerin genel merkezlerinde 27. Dönem Milletvekili aday adaylığı başvuruları hızlı bir şekilde alındı. YSK’nın açıkladığı takvime göre aday adaylarının içerisinden adayların belirlenip listelerin YSK’ya teslim edilmesindeki son tarih 21 Mayıs olarak duyuruldu.

Satır İçi Makale

Milletvekili aday adaylığı başvuru sürecinin başlamasıyla Muğla’da da siyasi hareketlilik yaşandı. Siyaset, bürokrasi, etim ve iş dünyasından Muğla’nın tanıdığı birçok isim milletvekili aday adaylığı için gerekli açıklamalarını yaptı. Kamu görevi yürüten ve milletvekili aday adayı olan kişiler istifalarını vererek gerekli başvurularını siyasi partilere yaptılar. Bu kişilerin dışında, Muğla’nın tanıdığı çok sayıda isim de aday adaylığı için partilerin yolunu tuttu. Aday adaylıklarını açıkladılar. AK Parti, MHP, CHP, Saadet Partisi, İyi Parti ve seçime giren diğer partiler aday adaylığı başvurularını aldı. AK Parti’den 54 kişi aday adayı oldu. CHP’den 31 kişi aday adayı olurken, Muğla’da 27. Dönem Milletvekili aday adayı olan bazı isimler şöyle;

Bülent Karakuş

Muğla iş ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerinden Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, 27. Dönem Ak Parti Muğla Milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti. Karakuş, uzun yıllardır MUTSO Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

Eylem Tan

Muğla iş ve eğitim dünyasının başarılı ismi Eylem Tan, siyasete atılarak Ak Parti’den Milletvekili aday adayı oldu. Tan, kurucularından olduğu Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun uzun yıllardır yöneticiliğini yapmaktaydı.

Nihat Öztürk

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’te yeniden Ak Parti’den aday adayı oldu. 26. Dönemde meclise giren Öztürk, daha önce Muğla İl Başkanlığı görevinde de bulunmuştu.

Mehmet Nil Hıdır

Ak Parti eski Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır’da Ak Parti’den Milletvekili aday adayı oldu. Hıdır, daha önce İl Başkanlığı görevinde de bulunmuştu.

Gültekin Akça

Ak Parti Muğla kurucu İl Başkanı Av. Gültekin Akça’da 27. Dönem Milletvekilliği için aday adayı oldu. Akça, Ak Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmaktaydı.

İhsan Küreci

Ak Parti Muğla eski İl Başkanı İhsan Küreci de Muğla Milletvekili aday adayı oldu.

Hasan Kökten

7 Haziran 2015 seçimlerinde Ak Parti’den Milletvekili seçilen, 1 Kasım 2015 seçimlerinde tekrar aday gösterilmeyen ve kısa süre Milletvekilliği yapan Hasan Kökten de Ak Parti Muğla Milletvekili aday adayı oldu.

Nurettin Demir

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir tekrardan aday adaylığı başvurusu yaptı. Demir, 2 dönemdir Milletvekilli olarak görev yapıyor.

Ömer Süha Aldan

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan yeniden Milletvekili aday adayı olarak başvuru yaptı. Demir, 2 dönemdir Milletvekilli olarak görev yapıyor.

Akın Üstündağ

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, CHP Muğla Milletvekilliği için tekrar aday adayı oldu.

Mürsel Alban

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, görevinden istifa ederek CHP Muğla Milletvekili aday adayı oldu.

Suat Özcan

CHP Milas İlçe Başkanı Suat Özcan görevinden istifa ederek CHP Muğla Milletvekili aday adayı oldu.

Burak Erbay

Köyceğizli Av. Burak Erbay, CHP’den Muğla Milletvekili aday adayı oldu. 26. Dönemde de aday adayı olan Erbay, 4’üncü sıradan Milletvekili adayı gösterilmişti.

Fevzi Topuz

CHP Muğla eski Milletvekili Fevzi Topuz, 27 dönem Milletvekilliği için aday adayı oldu.

Çiğdem Sandıkçıoğu Başarır

CHP Muğla Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğu Başarır, 27 dönem Milletvekili aday adayı olarak başvuru yaptı.

Mustafa Öztürk

CHP Muğla eski İl Başkanı Mustafa Öztürk de CHP’den Muğla Milletvekili aday adayı oldu.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu