“Her işin başı sağlık”

 

Sağlık hizmeti verilen ve bu amaçla gerektiğinde hastaların yatarak tedavi oldukları, şifa aradıkları hastaneler insanlık tarihi kadar eski kurumlar.

“Asklepieion” dinsel tıbbın gereklerinin yerine getirildiği “tapınak ve şifahane” olarak tarihte karşımıza çıkar, eski Yunan ve Roma’nın, bu “şifahaneleri” daha sonraki yüzyıllarda bilimsel tıbbın temellerini atan Hipokrat gibi ünlü hekimlerin de yetiştiği yerlerdi.

Roma döneminde, hasta ve yaralı askerle­rin tedavilerinin yapıldığı “valetudinarium” dünya tarihinde bilinen ilk hastaneler. Sivil halka hizmet veren bilinen ilk hastaneler ise Anadolu’da kurulmuş.

Günümüzde modern hastaneler, tanı koymak, tıbbi tedavi ve cerrahi müdahaley­le iyileştirmek, tedavi sürecinde barındır­mak amacıyla oluşturulan, çeşitli tıbbi cihazlarla donatılmış kurumlar.

Ortaca’da 1966 yılında hayırsever Başoğlu ailesi tarafından bağışlanan 6 bin 500 metrekare alana 1979 yılında başlanan bina 1985’de 20 yataklı sağlık merkezi olarak açılmış. Bu bina sonraki yıllarda yapılan ilaveler ile 55 yatağa çıkarılmış.

Büyüyen ve gelişen Ortaca’da yetersiz kalan Devlet Hastanesi için 2014 yılında yeni binanın yapımına başlandı. Sağlık Bakanlığınca TOKİ’ye yaptırılan yeni bina yaşanan gecikmelerin ardından 15 Temmuz 2018’de hizmete açıldı.

115 yataklı hastanede 12 branşta 20 uzman doktor görev yapıyor. Yoğun Bakım onayının alındığı hastanede, Palyatif Bakım Merkezi kuruldu. Diyaliz merkezinin de kısa süre sonra hizmete girmesi için çalışmalar yürütülüyor. Genel Cerrahi, Kulak Burun Boğaz, Üroloji, Ortopedi, Kadın Doğum uzmanlarının çeşitli operasyonlar yapabildiği hastanenin yeni kurulan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde 3 fizyoterapist ile günde yaklaşık 50 hastanın tedavisi yapılıyor.

Hastanede uzman doktor branşı 22’ye, doktor sayısı da 80’e kadar çıkabilir. Ancak bu doktorların gelebilmesi Ortaca ve bölge halkına hizmet verebilmesi için tıbbi malzeme ve ekipmanlara ihtiyaç var.

Modern bir binaya kavuşan Ortaca Devlet Hastanesi tıbbi ekipman ve cerrahi aletler bakımından yeterli mi? Halkın beklentileri tam karşılandı mı?

Fiziki şartları taşımasına rağmen MR, Tomografi ve Endoskopi gibi acil durumların yanı sıra tetkik ve tedavi için önemli cihazlar şuana kadar hastanede yok. Peki bu acil durumlar için çok büyük bir sorun teşkil etmiyor mu? Muhakkak ediyor.

Ortaca’da kurulacak bir komite ile başlatılacak yardım kampanyasıyla gerekli cihaz ve ekipmanlar hastaneye kazandırılabilir mi? Yıllar önce Ortaca’ya TARİŞ’i, Meslek Yüksek Okulunu kazandıran birlik ve beraberlik ruhu harekete geçerse bizce kazandırılabilir.

İlk etapta Ortaca’nın önde gelen kamu, kurum, kuruluş ve kişileriyle işbirliği içerisinde bir çalışma yapılarak hastanenin bugünü ve yarını için neler yapılabileceği masaya yatırılabilir. Yanlış hatırlamıyorsak kısa süre önce ilçenin önde gelen bir hayırseveri tarafından bağışlanan önemli bir meblağ ile hastaneye taş kırma makinası kazandırılmıştı.

Ortaca’nın ve bölgenin insanı hastanenin kapısından her an kendisinin yada sevdiklerinin girebileceği bilinciyle bu kampanyaya el atmaz mı?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı