Hoşgörünün beşiğinde kültürler buluştu

Köyceğiz’de, “Türkiye’nin en büyük Noel pazarı” sloganıyla 7’nci kez kurulan Köyceğiz Noel Pazarı renkli görüntülere sahne oldu.

Köyceğiz Belediyesi, Muğla Yabancılar Derneği ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde gerçekleştirilen etkinlikte açılan bin stantta çeşitli kıyafet, içecek, yiyecek, el işi ürünler ve hediyelik eşyalar satışa sunuldu.

Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı kış mevsiminin en büyük etkinliğine İzmir, Aydın, Denizli, Antalya, Ankara ve İstanbul ile birçok bölgeden turlarla yerli ve yabancı misafirler geldi. Noel çadırında, Noel Baba çocuklara kitap hediye etti. Çocuklar ve aileleri Noel Baba ile bol bol fotoğraf çektirme imkanı buldu.

Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, etkinlikte yaptığı açıklamada, çeşitli medeniyetlerin yaşadığı bölgede geleneksel Noel pazarıyla alışveriş imkanı sunduklarını belirtti.

Başkan Ceylan, Anadolu topraklarının, çatışmadan, zulümden, savaştan ve baskıdan kaçan herkes için korunaklı bir liman olduğunun altını çizdi.

Farklı kültürlerin mevcudiyetini kıymetli bir zenginlik olarak gördüklerini söyleyen Ceylan, “Köyceğiz’de hatırı sayılır yerleşik yabancı topluluğumuz var. Hep birlikte iç içe yaşıyoruz. Hatta belli süre sonra bizim örf, adet ve geleneklerimizi kabulleniyorlar. Diyalog içerisinde yaşıyoruz. Uzun zamandır iklim şartlarından dolayı yöremiz rağbet görüyor. Bugünde güzel bir kış gününde hakikatten çok kalabalık bir pazar var. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelerek bize güven duyan herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.   

“Kültürleri buluşturuyoruz”

Muğla Yabancılar Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu, yerleşik yabancılar ile yerel halkı buluşturmak amacıyla başlattıkları Noel Pazarını 7’nci kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı ve bin standın kurulduğu etkinliği “Türkiye’nin en büyük Noel Pazarı” diye adlandırdıklarını anlatan Karanfiloğlu, “Havanında güzel olması ile birlikte çevre il ve ilçeler başta olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’dan turlar katılıyor. İlçenin kordonunda, sokaklarında, meydanında kurulan stantlarda alışveriş yapılabiliyor. Yerleşik yabancıları inançlarına ve yaşam tarzlarına hoşgörü çerçevesinde saygı duyarak yerel halk ile buluşturuyoruz.” dedi.

Yorum
Başa dön tuşu