HUKUKTA BEYANIN ÖNEMİ: NAFAKA MI YOKSA SADAKA MI?

Geçtiğimiz günlerde tedbir nafakasıyla ilgili ilginç bir olay haberlere konu oldu. Habere göre, boşanma davası davam ederken nafaka yükümlüsü olan eş, diğer eşe nafaka borcunu banka kanalıyla ödemek istemiş; açıklama kısmına da “sadaka” yazmıştır. Ancak mahkeme, “sadaka” açıklamasıyla yapılan ödemeyi “nafaka” olarak kabul etmeyince borçlu, aynı meblağı bir kez daha ödemek zorunda kalmıştır. Bu haftaki yazıda, hukukta şakaya yer olmadığının somut bir örneği olan bu haberi paylaşarak, hukukta beyanın önemi ve bu kapsamda tedbir nafakasına değinmek istedim.

Öncelikle, tedbir nafakasına değinmek gerekirse; boşanma davasının açılmasıyla birlikte hâkim tarafından hükmedilen ve gerekli görüldüğü hallerde dava sonucu kesinleşinceye kadar devam edebilen, tarafların boşanma sürecinde yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmemesi amacıyla verilen bir nafaka türüdür. Tedbir nafakası, taraflardan birinin boşanma davası sebebiyle maddi anlamda zora düşeceği durumlarda gündeme gelir. Boşanma davalarında, dava sonucu kesinleşene kadar eşlerden birinin (uygulamada ağırlıklı olarak kocanın karısına) diğer eşin ve varsa çocuklarının bakım ve barınma konularında geçimlerini temin etmek amacıyla, her ay ya da hâkimin gerekli gördüğü hallerde toplu olarak ödemekle sorumlu olduğu nafaka türüdür. Bu nafakanın amacı, eşlerden birinin ve varsa çocuklarının, boşanma sürecinde yaşam standartlarının olumsuz yönde değişmemesidir.

Haberlere yansıyan olaya bakıldığında ise, tedbir nafakasını öderken açıklamaya “sadaka” yazan eşe karşı, o ayın ödemesinin yapılmadığı gerekçesiyle icra takibi başlatılmıştır. Devam eden süreçte olay mahkemeye intikal etmiş; mahkeme ise yapılan sadaka açıklamasına istinaden ödemenin nafaka borcuna sayılamayacağı gerekçesiyle yeniden ödeme yapılması gerektiğine karar vermiştir. Peki, nafaka borçlusu hangi açıklama ile nafaka ödemelerini yerine getirmelidir?

Nafaka borçlusu, özellikle banka kanalı ile nafakaları ödüyorsa; nafaka açıklamasıyla birlikte hangi ay ve hangi döneme ait nafaka ödemesi olduğunu belirtilmelidir. Şayet, hem çocuk hem de eş için nafaka ödüyorsa bunları da açıklama kısmında ayrı ayrı belirtmesinde fayda vardır. Aksi takdirde haberlere konu bu olaydaki gibi yeniden nafaka ödemekle karşı karşıya kalınabilir. Özellikle, nafaka gibi para borçlarının ifasında yapılan açıklamaların hatalı olması veya belirsizlikler bulundurması sebebiyle bu tür hukuki problemler ortaya çıkabilmektedir.

Netice itibariyle, gündelik hayatımızda bile aslında farkında olmadan birçok hukuki işlemle muhatap olmaktayız. Bu sebeple, haklar kullanılırken ve borçlar yerine getirilirken yapılan açıklamalar önem arz etmektedir. Aksi takdirde anılan olaydaki gibi irade ve beyan farklı şekilde yorumlanarak borcun gereği gibi yerine getirilmemiş olduğuna karar verilebilmektedir.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu