İNSANIN DERDİ VARSA BAŞARI GELİR..

Hata  bize  mahsus.  Biz insanız. Beşer şaşar demiş atalar..

Hata yapmaktan korkmam. Korkum aynı hatayı tekrarlamak ile olur…

Hatalardan ders alınmıyor ve aynı hatalar tekrarlanıyorsa bu bir kast veya ahmaklıktır.  İşte bu duruma düşmemek lazım. Her hata bize bir tecrübe olmalı, geleceğimize yol gösterici  bir pusulaya dönüşmelidir.. Ülke tarihine bakıp, yapılan hataları görüp, geleceğe çıkaracağımız dersler ile ilerlemeliyiz..!

Aynı hatalar tekrarlanıyorsa ve ders çıkarılmıyorsa , aynı çukurlara düşüp, aynı çamurlara saplanılıyorsa eğer  bunun akıl ile izan ile bir izahı yok…

Bilge Kağan çağlar öncesinden nasıl sesleniyordu Türk Milletine ;

“ Açken tokluğu, tokken açlığı bilmezsin. Atalar sözünü dinlemedin, Çinin tatlı sözüne, yumuşak ipeğine kandın. Milletinin  kanı oluk oluk aktı. Kemikleri dağlar gibi yığıldı. Beylik evladın köle, hanımlık kızın cariye oldu. Başlı millet iken başsız kaldın. Devletli millet iken devletsiz kaldın…”

Yüzlerce yıl öncesinden  taş duvarlara kazınıp, bize Yüzlerce yıldır taşlardan  haykıran Bilge Kağanın sözüne kulak veren oldu mu..?  Ders çıkardık mı..?   Akıllandık mı..? Tedbir aldık mı..?

Bu millet hep varlık içinde yoklukları yaşadı… veya yaşatıldı..!

YAŞANANLARI KİMSE DERT EDİNMEDİ…!

Dert edinilmediği içinde binlerce yıldır dünyanın dört bir yanında  Türk devletleri kuruldu. Kurulan devletler yıkıldı. Türk’ün kanı oluk oluk aktı. Türk katliamları yaşanıldı. Türk’ün kemikleri dağlar gibi yığıldı..!  Son iki asıra bile baksanız ve Türk’ün başına gelenleri okusanız, son asırda bile kaybedilen milletimizin evlatlarının sayısına baksanız emin olun çok ama çok canınız yanar..

Kaç padişah darbe ile tahtan indirilip, katledildi. Kaç sadrazamın kellesi alındı.  Cumhuriyet dönemine bile baksanız iki cumhurbaşkanı zehirlendi. Bir başbakan ve iki bakan idam edildi.. İdam edilen halkın çocuklarını bir düşünün hele.. Bu millet SAĞCI-SOLCU, ALEVİ-SÜNNİ, TÜRK-KÜRT , LAİK-ANTİLAİK vs.. kamplara bölünüp, birbirine düşman edilip, birbirinin yakasına yapıştırtmadı mı..?  BU GÜN DURUM FARKLI MI..?  Yoksa AYNI TABLONUN YENİ VERSİYONU MU VAR..? Düşünün üzerine biraz..

İNSANIN BİR DERDİ OLMALI..

Vatan, Bayrak, Devlet, Millet ve Özgürlük gibi derdi olmalı.. Milletinin derdi ile dertlenmeli..

Oğuz kağanın “Türk milletini bir çatı altında toplama ve tüm insanlığa adalet, özgürlük ve barış getirme “ gibi bir derdi olmasa büyük cihan devleti kurabilir miydi..? Oğuz Kağanın adı günümüze kadar gelebilir miydi..?   Kür-Şad’ın özgürlük gibi bir derdi olmasa ölümü göze alıp, ihtilale kalkışabilir miydi..?  Fatihin İstanbul gibi bir derdi olmasa , İstanbul’u fethedip, Fatih ünvanını alabilir miydi..? Timur , Türk’ün Töresini ve nizamını tüm dünyaya hakim kılmayı kendine dert edinmese bu kadar büyük cihan devletini kurabilir miydi..?  Alparslan’ın vatan derdi olmasa, kendinden kat ve kat fazla olan Bizans ordusunu yenip, Malazgirt kahramanı olabilir miydi..?  Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’ün  Bağımsızlık ve özgürlük gibi bir derdi olmasa , milli mücadeleyi kazanıp, bağımsız bir Türk devletini kurabilir miydi…?   Örnekleri çoğaltabiliriz.. o nedenle HEPİMİZİN BİR DERDİ OLMALI…

Vatan, Bayrak, Devlet ve Milletin derdi ile dertlenmedikçe BAŞARI GELMEZ. Başarı yoksa HUZUR YOKTUR. Huzur yoksa, MUTLULUK YOKTUR..

BAŞIMIZIN DİK GEZMESİ ve MİLLETİMİZİN HUZURU İÇİN LÜTFEN BİRAZ DERTLENELİM…

Yorum
Başa dön tuşu