İztuzu sahiline yumurta bırakmak için gelen yaralı caretta caretta tedavi edildi

Ortaca İztuzu Sahili'ne yumurta bırakmak için gelen, nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettanın arka bacağına saplanmış olta ve misina DEKAMER görevlilerince çıkarıldı.

Ortaca İztuzu Sahili’ne yumurta bırakmak için gelen, nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettanın arka bacağına saplanmış olta ve misina DEKAMER görevlilerince çıkarıldı.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından yapılan açıklamada, ekiplerin sahillerde çalışmalarını sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, ekiplerin tespit edilen caretta caretta yuvasını koruma altına aldığı ifade edildi.

DEKAMER’den yapılan açıklamada; “Gece arazi çalışması sıradında yuva yapıp denize dönerken görülen dişi kaplumbağanın arka bacağına saplanmış bir olta ve misinayı farkeden gönüllümüz sayesinde yapılan küçük bir müdehaleyle olta ve misina çıkarıldı. Arazide bulunan koordinatörümüz Dr. Doğan Sözbilen ve merkez Veteriner Hekimlerinden Abdullah Başkan iğneyi çıkardı ve kaplumbağayı sağlıklı şekilde denize gönderdi. Olta ve misinalar deniz kaplumbağalarının üyelerine dolanarak yüzgeçlerinin kopmasına veya boğularak ölmelerine neden olabiliyor. Eğer bu durumda bir kaplumbağaya rastlanırsa olta iğnesinin ucu kesildikten sonra iğne, videoda görüldüğü gibi kolayca çıkarılabilir. Müdehale edilemeyecek bir durumla karşılaşırsanız hemen merkezimizi arayabilirsiniz.”

Yorum
Başa dön tuşu