Kabotaj Bayramı coşkuyla kutlandı

Ortaca’da, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kabotaj Kanunu’nun kabulünün 96. yıl dönümü dolayısıyla Dalyan Mahallesinde kutlamalar yapıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından suya çelenk bırakıldı. Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir konuşma yaptı.

Yapılan yüzme yarışları, su altında hazine sandığı bulma yarışması ve yağlı direk yarışması yapıldı. Yerli ve yabancı turistlerin beğenisini toplayan yarışmaların sonunda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi. Etkinliğe katkıda bulunanlara plaket verildi.

Kapitülasyonlar ile yolcu ve yük taşıma yabancılara verilmişti. Daha önce kanunla yabancılara verilen haklar, Türkiye adına geri alındı. Kapitülasyonlar ile verilen haklar geri alındı. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz gününü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutluyoruz. Kabotaj yasası ile amaçlanan Türk denizciliğini gelişmesi ve ülkemizin güvenliği ile refahının arttırılmasıdır. Tarihimizde iz bırakan tüm denizci kahramanlarımızı saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

Programa, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti Ortaca İlçe Başkanı Hakan Fevzi İlhan, MHP Ortaca İlçe Başkanı Kaan Çakır, Protokol Üyeleri, yarışmacılar ve vatandaşlar katıldı.

Yorum
Başa dön tuşu