üstbilgi relşam

Kabotaj Bayramı coşkuyla kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın yıl dönümü Ortaca’da çeşitli etkinliklere sahne oldu.

Etkinlik, Dalyan Mahallesi İskele Meydanında; Mongolia Circus Akrobasi Grubu gösterisi ile başladı. Dalyan Kanalında file içine top toplama, yüzme yarışı, hazine sandığı bulma yarışı, top toplama, surf bot yarışı, döner direk yarışı ve yağlı direk yarışları yapıldı. Deniz şehitleri anısına Dalyan Kanalı’na çelenk bırakıldı.

Satır İçi Makale

Kabotaj Kanunu’nun 1926’da çıkarıldığını söyleyen Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, kanununun Cumhuriyet tarihinin en büyük kazanımlarından birisi olduğunu belirtti. Karaçelik; “Kapitülasyonlar ile yolcu ve yük taşıma yabancılara verilmişti. Bu kanun ile yük ve yolcu taşımacılığı Türk şirketlere verildi. Kapitülasyonlar ile verilen haklar geri alındı. Umarım bu tür bayramlar 8 bin 500 kilometre kıyı uzunluğuna sahip olan ülkemizde deniz taşımacılığının önemini bize öğretir. Türkiye deniz taşımacılığında doğanın verdiği avantajları kullanabilmelidir. Bu duygular ile denizcilik bayramını kutluyorum” dedi. Yerli ve yabancı turistlerin ilgiyle izlediği yarışmaların sonunda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Etkinlik kapsamında akşam düzenlenen programlarda ise Kaunos çay bahçesinde, Ortaca Belediyesi Dalyan Türk Sanat Müziği Topluluğu halk konseri, Sarıgerme mahallesinde de grup zirve konseri ilgiyle izlendi.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu