Kaptan June Anıtının açılışı yapıldı

Deniz kaplumbağalarının korunması için verdiği mücadele nedeniyle “Caretta Carettaların Annesi” olarak bilinen June Haimoff anısına yaptırılan anıt heykelin açılışı yapıldı.

Dalyan Mahallesinde bulunan Kaunos Kral Çay Bahçesinde, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ortaca Belediyesi ve Türkiye Çevre Ajansı’nın (TÜÇA) katkıları ile June Haimoff anısına heykel yaptırıldı.

Caretta Carettaların önemli üreme alanlarından İztuzu Plajı’nın yapılaşmaya açılmaması, Dalyan’ın dünya turizminde adını duyurması gibi pek çok konuda bölgeye katkı sağlayan “Kaptan June” lakabıyla bilinen June Haimoff 23 Nisan 2022’de vefat etmişti.

Vefatının ardından bakanlık, belediye ve çevre ajansı işbirliğinde hazırlanan anıt heykel, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Kaptan June’un sevenleri ve vatandaşların katıldığı törenle açıldı.

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, törende yaptığı konuşmada, Kaptan June’un bölgedeki çevre mücadelesinin simge isimlerinden biri olduğunu söyledi.

Başkan Uzundemir; “Dalyan bugün güzelliğini koruyorsa Kaptan June’un katkıları ile ortaya çıkan zihniyet sayesinde koruyor. Bu güzelliğin korunarak günümüze taşınmasını Kaptan June ve onun gibi düşünenlerin eseri olarak görüyorum. Kaptan June’un katkılarını devletimiz ve milletimiz unutmadı. Bu anıt ile onu onurlandırıyoruz. Kaptan June gibi düşünenlerin çoğalmasını ümit ediyoruz. Tekrardan Kaptan June’a Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

KAPTAN JUNE

1922 yılında İngiltere’nin Essex şehrinde doğdu. Ünlü bir petrol mühendisi olan babasının işi nedeniyle çocukluğu Uganda, İran ve Irak gibi ülkelerde geçti. Gençliğinde opera şarkıcısı olmak için müzik, dans ve bale okuluna gitti, daha sonraları yağlı boya resim çalışmalarına başladı. İki evlilik yaptı. Haimoff soyadını taşıyan ikinci eşi ile ABD ve İsviçre’de yaşadı. Dünya jet sosyetesinde yer aldı. İkinci eşinden ayrıldıktan sonra satın aldığı bir balıkçı teknesi ile Ege Denizi’nde seyahat etti. Bu sırada Yunanistan’da 20 yılını geçirdi.

İlk olarak 1975 Temmuz’unda Ekincik Koyu’na geldi. Bölgeye hayran kalan June Haimoff sonraki süreçte tatilini geçirmek için sürekli bu bölgeye geldi. 1986 yılında Dalyan’a gelişinde ise İztuzu Plajı’nda teknesinin yanı sıra, sahilde bulunan bir barakada yaşamaya başladı. Burada geceleri yumurta bırakmak için kumsala gelen caretta caretta’larla karşılaştı. Nesli tükenmeye yüz tutmuş bu kaplumbağalarını gözlemleyen ve caretta carettalar hakkında araştırma yapan Kaptan June, o dönemde caretta caretta’ların yuvalama ve yaşam alanı olan İztuzu Sahili’nde yapılmak istenen otele karşı uluslararası kampanya başlattı ve dünyanın ilgisini İztuzu plajına çekti.

Ankara’da dönemin başbakanı Turgut Özal ile görüşen June Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu’nun kurulmasında önemli rol oynayan isimler arasında gösteriliyor.

Bu mücadelenin ve kazanılan başarının öyküsünü 2002 yılında Britanya’da yayınladığı “Captain June and the Dalyan Turtles” kitabında anlattı. Kitap aynı yıl “Kaptan June ve Kaplumbağalar” adı altında Türkçeye de çevrildi. June Haimoff ayrıca 2003 yılında geliri caretta caretta’ların korunması amacıyla kullanılmak üzere tek şarkılık CD yaptı.

Bölgede “Kaptan June” olarak bilinen June Haimoff, uzun yıllar Köyceğiz Gölü, Dalyan ve çevresinin, günlük ağaçlarının kurtarılması başta olmak üzere doğa için mücadele etti. Adı Büyükşehir yasası öncesi belediye olan Dalyan Belediyesi tarafından bir sokağa verildi.

2009 yılında Türk vatandaşı olan June Haimoff, 2011 yılında da kısa adı Kaplumbağa Vakfı olan, Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı’nı tescilledi. June Haimoff ayrıca, Birleşik Krallık kraliçesi 2.Elizabeth tarafından 2011 yılında, 1350 ismi kapsayacak şekilde yılda iki kez yayınlanan “Britanya Onur Listesi” (British New Year’s Honour’s List) içinde yer aldı.

Yorum
Başa dön tuşu