Kaybolan Gelenek Karagöz, Değerlerimizle Can Buluyor

Ortaca Ortaokulu “Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu İle Demokrasi Ve Değerler Eğitimi” e-twinning projesini yürütüyor.

Türkçe öğretmenleri Yasemin Ekiz ve Ümmü Altın Yaşar koordinatörlüğünde 25 gönüllü öğrencinin katılımıyla adeta geçmişe ayna tutan proje öğretici boyutuyla da dikkatleri üzerine topladı.

Öğrenciler türkçe öğretmeni Yasemin Ekiz eşliğinde Karagöz-Hacivat şapkası tasarladı.

Gölge oyunu ve kahramanlarını genç nesillerce daha tanınır ve bilinir hale getirmek amacıyla tasarlanan şapkalar yoluyla öğrenciler Karagöz tasvirine kırmızı rengin hakim olduğunu ve şapkasına “Işkırlak” isminin verildiğini, Hacivat tasvirine ise yeşil rengin hakim olduğunu, şapkasına da “Börk” adının verildiğini öğrendi.

Okul Müdürü Ali Hoplar, projenin kültürün yaşatılması için önemli olduğuna değinerek; “Kendi özümüz, rengimiz, kültür hazinemiz ve geleneksel Türk tiyatrosunun mihenk taşı olan Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu özellikle teknolojinin esir aldığı genç kuşakların göz ardı ettiği kültür hazinemizdir.” dedi.

Günümüzde gölge oyununun unutulmaya yüz tuttuğunu dile getiren Hoplar şunları söyledi; “Genç nesillerin bu değerimizin farkına varmaları, tanımaları, korumaları ve yaşatmaları amacıyla Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu değerler eğitimi ile birleşmiştir. Bu değeri koruyup yaşatmanın yanı sıra öğrencilerimizin başta demokrasi olmak üzere sevgi, saygı, dayanışma, hoşgörü, empati gibi insani değerleri de kazanması hedeflenmiştir. Proje kapsamında öğrenciler kendi şiirlerini, yazılarını, oyunlarını, ürünlerini, özgüven, girişimcilik ve işbirliği becerilerini geliştirerek. Yaparak ve yaşayarak öğrenmektedirler.”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı