KİLO KORUMA DÖNEMİ

Fazla kilolarınızı verdiniz ve artık ideal kilodasınız. Bu iş savaşın yarısıydı. Savaşın diğer yarısı da ulaştığınız bu ağırlığı uzun vadede korumak..

Araştırmalar diyet yapan bireylerin yaklaşık % 20 sinin sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi tamamladığını gösteriyor. Bu kilo veren bireylerin sadece % 10 nun kilosunu korumayı başardığını gösteriyor.

KİLO KORUMA DÖNEMİ NEDEN ZOR?

Beyniniz kilo verme mekanizması ile doğrudan etkilidir. Kilo verdikten sonra metabolizmanız yavaşlar. Bu durumda vücudunuz dinlenme halindeyken daha az enerji harcar. Beyniniz yağ depolarının düşük olduğunu algılayıp bunları arttırmak için vücuda sinyal gönderir.

Kilo korumada başarısız olan bireyler kadar başarılı olanlar da mevcut. Gelin size bu yolları biraz anlatayım:

DENGE OLMAZSA OLMAZ: Haftada birkaç öğünde sevdiğiniz kalorili besinlere yer verebilirsiniz .Haftanın % 80 i sağlıklı besinlerden,% 20 si kaçamaklardan oluşabilir. Burada yapmanız gereken kaçamak yaptığınızda değişim listesiyle dengeleyip gerekli besinleri çıkarmaktır.

BESLENMENİZİ ÖNCEDEN PLANLAYIN: Önceden haftanın öğün planını oluşturun ve buna göre bir alışveriş yapın.

BELİRLİ ARALIKLARLA TARTILIN: Kilonuzu her hafta, aynı gün, aynı saatte ve aynı  kıyafetle tartın. Eğer 1-2 kg artı kiloya geçildiyse hemen önlemleri alalım. Bir kilo verme listesi uygulayın. Yoksa ipin ucu kaçabilir!

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTTIRIN: Kilo verdikçe metabolizma hızınız yavaşlar. Bu yüzden kilo koruma döneminde düzenli egzersizle kas ağırlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda öğün dengelemede de egzersiz harika bir yol olacaktır.

DÜZENLİ UYUYUN: Düzenli uyku hem kilo verme hem de kilo koruma dönemlerinde çok etkili. Uyku durumunuz hormon salınımıyla direkt iştahınızı etkiliyor. Uykusuz kişiler gün içerisinde daha çok yüksek kalorili besinlere yönelebiliyor. Karanlık, sessiz bir ortamda her gün 7-8 saat uyuyun.

SU TÜKETMEYE DEVAM: Kilo verme döneminde suyun ne kadar önemli olduğunu gördük. Hızlı bir metabolizma,  iştah kontrolü için su tüketimi şart.  Kilo koruma döneminde de düzenli su tüketmeye devam edin. Her gün günlük 1 kg ağırlığınız başına 30 ml su tüketin.

ÖĞÜN ATLAMAYIN: Öğün atlamak mesala güne kahvaltısız başlamak kan şekeri düşmelerine yol açarak açlık krizlerine yol açabilir. Bu durumda çok yemenize yol açar. Bu yüzden kilo koruma döneminde de öğün atlamadan beslenmeye devam edin

DİYETİSYENİNİ ZİYARET ET: Ben danışanlarımı bu süreçte de asla yalnız bırakmıyorum. Kişiye göre seans aralıkları belirliyoruz. Kilo verme süreci gibi sık görüşmüyoruz. Biraz onları kendi başına bırakıyorum. Denge ve porsiyon kontrolü öğrenilmiş mi o kontrol ediliyor bir nevi sınav. Sınav sonucuna göre bir yol alıyoruz.

Gerçekten kilo koruma dönemi zor bir süreç. Çünkü bu süreçte vücudunuzdaki sinyallerle de savaşıyorsunuz. Ama imkansız değil .Nasıl kilo vermeyi başardıysanız bu dönemi de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu işin temeli porsiyon kontrolü ve denge. Aslında hepsi bu kadar.

Her zaman söylediğim gibi kilo verme dönemi bir süreç değil. Aslında yaşam tarzı değişikliği. Size uygun olan, hayatınıza adapte edebileceğiniz beslenme programıyla yola çıkın.

Sağlıkla kalın..

Yorum

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu