Köyceğiz Gölüne 260 bin yavru sazan balığı bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele dayalı balıklandırma metodunun uygulanması amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında Köyceğiz Gölüne 260 bin yavru sazan bırakıldı.

Köyceğiz Gölü balıkçı gemileri bağlama yerinde yapılan etkinliğe Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Yetiştiricilik Daire Başkanı Tanju Özdemirden, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Balıklandırma çalışması çevreden vatandaşların katılımıyla yoğun ilgi gördü.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, deniz ve göllerde canlı yaşam formunun devamının önemine değinerek çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Toplumda balık tüketimini arttırmaya yönelik çalışmalar yaparak tüketim alışkanlığı kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak konuşmasında “ Balıklandırma çalışmaları ile denizlerimizde ve göllerimizde sürdürülebilirliği sağlamaya destek oluyoruz. Geleceğimiz için çocuklarla birlikte bugün Köyceğiz Gölüne balıklandırma yapacağız. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretimi gerçekleştirilen ve özel araçlarla getirtilen sazan balığı yavrularından, İlimiz Köyceğiz Gölü’ne 260 bin adedini bırakıyoruz. Hayırlı olsun.” dedi.

Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak, Köyceğiz Gölüne sağlanan bu faydadan memnuniyetini dile getirerek emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Etkinlik Köyceğiz Gölüne iskeleden çocuklar eşliğinde balık salımı yapılarak devam etti. Ardından tekne ile açıkta da balık salımı yapıldı. 2022 yılı Uluslararası Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı ilan edilmesi nedeniyle çocuklarla birlikte protokolün kutlama pastası kesmesi ve ikramlarla son buldu.

Yorum
Başa dön tuşu