Köyceğiz’den Rüzgâr Gibi Bir Festival Daha Geçti

Köyceğiz’de bir festival heyecanı daha sona erdi. Türk sinemasının çok özel isimlerinin katıldığı organizasyonda İlçe Halkının da katkıları ile görkemli bir festival gerçekleşti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Köyceğiz Kaymakamlığının destekleriyle gerçekleştirilen 12.Köyceğiz Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali, TRT yönetmenlerinden Taha Feyizli başkanlığında ve Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın katkıları ile dünden bugüne değer katan festivallerden biri olarak sinemaseverlere ulaştı. Açılış gecesinde Köyceğiz halkı yanında çevre beldelerden de akın akın insanın festival alanına gelmesi halkın sanatçılar ile bütünleşmesi renkli görüntüler oluşturdu. Vatandaşların ekrandan tanıdığı isimlerle kaynaşmaları görülmeye değerdi.

03 Eylül’de başlayan 12.Köyceğiz Kaunos Altın Aslan Türk Film Festivali açılış törenine Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, Vali Yardımcısı Rıza Dalan,  Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TRT sunucularından Cüneyt Cakova’nın eşsiz sunumuyla yapılan festivalin açılış konuşmasından sonra 15 Temmuz’da yaşamını yitiren geçmişten günümüze tüm şehitler için gerçekleştirilen saygı duruşuyla festival başladı. 12.Köyceğiz Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali, özel fragman gösterimi sonrası, ödül töreni ile devam etti.

Bu yıl oyunculuk dalında “Yaşam Boyu Onur Ödülleri” Mine Soley, Bahar Öztan, Ahmet Gülhan’a verilirken Türkiye’nin sayılı kadın yönetmenlerinden Biket İlhan Yönetmen olarak, Lale Filmin sahibi Necip Sarıcı da yapımcı olarak ödül aldı. Festival Konuklarından “Murtaza” filminin oyuncuları Cezmi Baskın ve İnci Nur Daşdemir, TRT’nin “Egenin Hamsisi” dizi oyuncularından Ayça Varlıer, Erkan Sever, Mehtap Bayri, Mustafa Şen, Bengi Öztürk, TRT’nin “ Kalk Gidelim” dizi oyuncularından Asuman Dabak, Hakan Bilgin, Fusün Kostak, Duayen gazeteci Şenay Düdek, Frankfurt Türk Filmleri Festivali Türkiye Koordinatörü Yapımcı Serap Gedik, Gazi Üniveristesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şansal Erdinç, Bein Digitürk Türk Filmleri ve Dizileri Müdürü Nurdan Sever, Bein Digitürk Eğlence Müdürü Selda Çelikhan, Gecce.com adına Caner Ural ve sanatçı Coşkun Sabah’a plaket ve hediyeler verildi.

Festivalin sürprizi Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Bahar Öztan’ın sahnede Huysuz ve Tatlı Kadın şarkısını söylemesi oldu.

Festivalin açılış gecesinde besteleri ve yorumuyla Türk halkının çok sevdiği sanatçılardan Çoşkun Sabah’ın konser verdi. Anılar, Hatıram Olsun, Baharı Bekleyen Kumrular Gibi şarkılar ile adeta nostalji yaşandı.

Festivalin 2. gününde; Yönetmen Can Ulkay’ın “Ayla” filmi gösterime sunuldu. Devamın da gece Yönetmen Murat Şeker’in “Görevimiz Tatil” filmi ile sonlandı.

Festivalin 3. gününde; Yönetmen Selçuk Aydemir’in  “Ailecek Şaşkınız” filmi gösterime sunuldu. Devamında, gece Yönetmen Ozan Açıktan’ın “Aile Arasında” filmi ile son buldu.

Festivalin 4.gününde; Köyceğiz Belediyesi Sanat Sokağında halk buluşması yapıldı. Programa, İlçe Kaymakamı Erdinç Dolu, Belediye Başkanı Kamil Ceylan, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sanat Sokağında Köyceğiz Belediyesinin halka açık tatlı ikramları ve hoş sohbetler eşliğinde geçen söyleşi ile halk, sanatçıları daha yakından tanıdı.

Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali’nin son günü kapanış Gala gecesinde; Yönetmen Bora Egemen’in “Haydi Be Oğlum” filmi gösterime sunuldu. Devamında “Murtaza” filminin başrol oyuncuları Cezmi Baskın ve İnci Nur Daşdemir ile söyleşi yapıldı. Gece, Yönetmen Özgür Sevimli’nin “Murtaza” Filmi ile son buldu. 

Yorum
Başa dön tuşu