Listeler Şaşırttı!

24 Haziran tarihinde yapılması planlanan genel seçimlerde partilerin Milletvekili aday listeleri belli oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), İyi Parti, Saadet Partisi (SP) ve seçime katılacak diğer partiler milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) 21 Mayıs’ta teslim etti.

Bu kapsamda Muğla’da, Listelerin teslim edilmesinin ardından Milletvekili adaylığı heyecanı yaşandı. Açıklanan listelerde ise birçok yeni isim dikkat çekti.

Muğla’da Milletvekili listelerinde sürpriz isimler yer aldı. Ak Parti’de açıklanan aday listesinde Bülent Karakuş, Gültekin Akça, Mehmet Nil Hıdır ve mevcut Milletvekili Nihat Öztürk gibi isimler yer bulamadı. Öte yandan aday adaylığını açıkladığı günden bu yana partinin dikkat çeken isimlerden olan ve 5. sırada kendisine yer bulan Eylem Tan için ilk 3’te olmalıydı düşüncesi ağırlık kazanıyor. Uzun yıllardır özel eğitim kurumu yöneticiliği yapan bölge halkı tarafından oldukça sevilen Tan’ın partiye katacağı enerjinin seçim sürecine olumlu yansıyacağı öngörülüyor.

Muğla’da Milletvekili aday listelerinde en dikkat çeken parti CHP oldu. CHP Muğla’da mevcut 3 Milletvekilini liste dışı bıraktı. CHP’de Milletvekilleri Av. Akın Üstündağ, Prof. Dr. Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan liste dışı kalırken, aday listelerinin açıklanması ile şaşkınlık yaşayan partililerin özellikle sosyal medyada tepki gösterdiği gözlendi.

Milletvekili aday listelerini YSK’ya ilk teslim eden parti MHP oldu. MHP, 18 Mayıs’ta listelerini teslim ederken, Muğla’da adaylık sürecinde heyecan yaşanmaması ve en az konuşulan parti olması dikkat çekti.

Muğla’da adayları en çok merak edilen parti ise İyi Parti’ydi. İyi Parti ilk sırada Metin Ergün’ü aday gösterirken, 2’nci sırada Demokrat Parti kontenjanından Ertan Küçükay’ı aday gösterdi. Listelerin açıklanmasının ardından Küçükay’ın 2’nci sırada yer almasına tepkiler geldi. Muğla kamuoyu tarafından bilinmeyen DP kontenjanı Ertan Küçükay’ın, Artvinli olduğu ve Bursa’dan aday adayı olduğu bilgisine ulaşıldı. İyi Parti’nin listesinin Muğla’da ne kadar oy kazandıracağı ise 24 Haziran’da sandıkta belirlenecek.

Millet İttifakı’na dahil olan SP’nin ise Muğla’da Milletvekili çıkarıp çıkaramayacağı merak konusu olurken, SP listelerinde parti içinde bilinen ve daha önceki seçimlerde de aday olan isimler yer aldı.

Ak Parti Milletvekili adayları

1- Mehmet Yavuz Demir

2- Yelda Erol Gökcan

3- Muhittin Kayabaş

4- Hüseyin Zafer Alkaya

5- Eylem Tan

6- Kadir Dağlı

7- Arif Sert

CHP Milletvekili adayları

1- Mürsel Alban

2- Suat Özcan

3- Burak Erbay

4- Süleyman Girgin

5- İbrahim Ertürk

6- Emine Yenilmez Aydemir

7- Yamaç Kaya

MHP Milletvekili adayları

1- Mehmet Erdoğan

2- Hacı Çelik

3- Salih Soykan

4- Hüseyin Kaan Kürşat Gönül

5- Ertuğrul Avcı

6- Serkan Şafak

7- Temel Irmak

İyi Parti Milletvekili adayları

1- Metin Ergun
2- Ertan Küçükay
3- Koray Hayvacı
4- Peyami Cinaz
5- Nesrin Aştı
6- Cahit Karaöz
7- İzel Kuşkun

Saadet Partisi Milletvekili Adayları

1-Ömer Uludağ
2-İlhan Özler
3-Furkan Duman
4-Muhammet Necip Gencer
5-Saliha Güzel
6-Musa Ergin
7-Sayit Aydın

 

Yorum

Başa dön tuşu