Mavi Bayrak çok, İztuzu’nda yok!

Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verilerine göre, Türkiye’de 486 plajın yanı sıra 22 marina ve 7 yatta mavi bayrak dalgalanıyor.

Türkiye,486 mavi bayraklı plajı ile İspanya ve Yunanistan’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’yi İtalya ve Fransa takip ediyor.

Mavi bayraklı plaj sayısında Antalya ilk sırada yer alırken, Muğla ikinci, İzmir ise üçüncü sırada yer alıyor.

Mavi bayrak, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde, yüzme amacıyla kullanılacak göl ile denizlerde su kalitesini belirleyen mikrobiyolojik parametrelerin, tavsiye ve uyulması zorunlu kriterler haline getirilmesiyle ortaya çıktı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının (FEE) Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olarak, mavi bayrak çalışmalarını 1993 yılından bu yana yürütüyor. Uluslararası prosedürler gereği mavi bayrak ödülü bir yıl veriliyor ve her yaz denetim yapılıyor.

Deniz suyu temizliğini, çevre yönetimine verilen önemi, çevre bilincinin oluşmasına yönelik etkinlikleri, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliği garanti eden sistem, bir marka özelliği taşıyor. Mavi bayrak ödülü konusunda plajlar için 33, marinalar için 38 kriter bulunuyor.

Dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan Turizm sektörü gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine döviz girişi sağlayarak önemli katkıda bulunsa da kontrolsüz ve iyi planlanmamış turizm faaliyetleri çevreye önemli ölçüde zarar veriyor. Doğal kaynakları ve doğayı önemsemeyen turizm anlayışının başarılı olması ise yeni dönemde pek mümkün gözükmüyor.

Gerekli standartları sağlayan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülü olan Mavi Bayrak, tatilde denizden vazgeçemeyenler için ‘garanti’ içeren önemli bir referans haline geldi. Turizmin ülke ekonomilerinde sahip olduğu önem ve Korona virüs süreci Mavi bayrak uygulamasının daha da önemli olmasını sağladı.

Mavi bayraklı plajlar, her zaman tatilcilerin öncelikli tercihlerinden oluyordu. Ancak Korona virüs salgını sonrası normalleşme sürecinde mavi bayraklı plajların öneminin ve popülerliğinin artacağı öngörülüyor.

Çevre, sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede tutulduğu bu dönemde Korona virüs sonrası tatil hazırlıkları sürerken, Mavi Bayrak Programı’nın kriterleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun belirlediği kurallar çerçevesinde plaj, marina ve yatlar için alınacak gerekli önlemler bir biriyle benzerlik taşıyor.

Her 5 yılda bir yeniden gözden geçirilen ve güncellenen Mavi bayrak kriterlerine baktığımız zaman İztuzu sahilinin fazlası var, eksiği yok diyebiliriz.

Ortaca Belediyesi, turizm faaliyetlerinin çevreye duyarlı uygulandığının ispatı haline gelen Mavi bayrak için en kısa sürede gerekli çalışmaları başlatmalı ve Sarıgerme’de dalgalanan Mavi bayrak gelecek yaz İztuzu’nda da olmalı.

Yorum

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu