Mehmet Bozkır Yazdı: Pazar Günü İztuzu’na Gelin

Bölgemizde son yıllarda ortaya konulan en önemli turizm projesi Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları – The ECO Trails” 14 Ekim 2018 Pazar günü yapılacak açılış etkinliği ile start alıyor. Saat 09.00’da yürüyüş grupları Gökbel’den, saat 10.00’da Dalyan Meydanı’ndan bisiklet grupları İztuzu Plajı’na hareket edecek. İztuzu buluşmasının ardından projenin tanıtımı, poster, broşür ve harita dağıtımı akabinde ECO Trails rotasında sembolik bir yürüyüş yapılıp geleneksel köy yemeklerinden oluşan öğle yemeği yenilecek.

Başvuru sahibi: Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği (Dalyan Dernek) olan, Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları – The ECO Trails projesi” GEKA ana finansörlüğü ve Ortaca ve Dalaman Belediyeleri ile MUTSO ortaklığıyla yürütmekte. Büyükşehir Belediyesi’de sponsor olarak yer almış. Birçok kurumun iznini gerektiren proje için Muğla Valiliği destek verip koordinatörlük yapmış.

İştirakçileri de: Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla Şb.M.lüğü, Muğla Orman Bölge M.lüğü, Muğla İl Kültür ve Turizm M.lüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca MYO, Dalaman-Ortaca Turizm Altyapı Birliği (DOTAB), Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği, Hürpedal Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği, Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED), Dalaman Bisiklet Derneği (DABİSDE)

Tabii her olayın bir de kahramanı var; Murat Demirci. Bölge halkının Yuvarlak Çay ve İztuzu olayları başta olmak üzere, doğanın korunmasında her zaman en önde yer alan çevre aktivisti. Bölgemizde uzun yıllardır doğa sporları rehberı olarak çalışıyor. Bu proje de Likya yolu yürüyüşleri sırasında onun kafasında şekillenmiş ve 2015 yılından beri birçok güçlüğü aşarak “Proje Yürütücüsü” sıfatıyla projenin gerçekleşmesini sağladı.

Demirci, bu süreçte Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla Şube Müdürü Somer Kırker’in kendisini hiç yalnız bırakmadıklarını söylüyor.

Proje gerekçesinde: “2023 Türkiye Turizm Stratejisi, turizmin yaz aylarına sıkışmasını sektörün gelişmesini engelleyen ve bu sebeple de çözülmesi gereken en önemli sorun olarak tespit etmiştir.” deniliyor.

Tabii bu sorunu herkes dile getiriyor ama Dalyan Dernek demekle kalmamış “Alternatif turizm altyapısına destek, Bölge değerlerinin tanıtımı, korunması ve eko-turizme kazandırılması, Kırsal ve iç kesimlerin de turizmden pay alması, Turizm sezonunun tüm yıla yayılması” hedefini; 3 ilçeyi kapsayan bütüncül yaklaşım, Sivil Toplum-Yerel Yönetim-Kamu işbirliği içinde götürmeyi hedefleyen bir yaklaşımla ortaya koymuşlar.

Ana finansörün GEKA olduğu projenin toplam maliyeti 406.730 lira. 470 km. lik yürüyüş rotaları 3 ilçe 25 köyü kapsıyor. 740 km. lik bisiklet rotaları ise 3 ilçe 47 köyü kapsıyor. Bu alanda yön tabelası, boya işaretlemesi, bilgilendirme panosu, GPS, yürüyüş/bisiklet dostu işletme tabelası yanı sıra yürüyüş ve bisiklet rota haritası, mobil uygulama, posterler, web sitesi, rehber kitap, broşür çalışmaları tamamlanmış.

Rotaların belirlenmesi ve hazırlanması; Yürüyüş/Bisiklet Dernek, Grup ve Topluluklarının, Turizm işletmelerinin, Yerel halkın  veKamu kurumlarının katkısı ile gerçekleştirilmiş.

HER ALANDA YENİ FIRSATLAR

Proje genel olarak sunduğu; “Daha uzun turizm sezonu: İlkbahar ve sonbahar aylarında canlılık, Eko-turizm merkezi olma yolunda önemli adım, korunmuş doğasıyla markalaşma, ortak hareket” imkanları yanında;

            Turizm işletmeleri için; “Yeni destinasyonlar: özellikle iç/kırsal kesimin eko-turizme açılması, ürün çeşitliliği: yürüyüş ve bisiklet turları / paket turlar (rehberli/rehbersiz), karma ürün: yürüyüş, bisiklet, gulet, yoga, kano, kültür vs…” alanları da açıyor.

            Yeni Girişimciler için; “Güzergah boyunca / yeni destinasyonlarda yeni işletmeler: Küçük otel, pansiyon, camping, köyevi. Yerel lokanta, kır kahvesi, vb. Tekne/araç transferi hizmetleri. Hediyelik eşya dükkanları. Bisiklet tamiri, ekipman/kıyafet satışı vs…” potansiyelini de taşıyor.

Şüphesiz ki “yürüyüş/bisiklet dostu işletme” konaklama işletmeleri için;, doğaya saygılı, yerel değerlere önem veren, gelir düzeyi yüksek eko-turist yeni bir imkan da yaratmış olacak.

Tabii bu arada başta Sığla Ormanları olmak üzere gözden uzak olduğu için istismara uğrayan alanların tespiti sağlanabilecek.

TANITIMA DESTEK OLUN

Tanıtım ayağında yurtdışı fuarlara katılım için finansman imkanları kısıtlı. Bu noktada bölgemizdeki tüm kurum ve kuruluşların desteği bekleniyor. Fuarlara katılan kurum ve kuruluşlar projenin tanıtımına destek olmalıdırlar. İhtiyaç olan malzemeler: Basılı döküman olarak: rehber kitap, harita, broşür, posterler. Sanal medyada: web sitesi, sosyal medya, mobil uygulamalar hazır. Onlardan beklenen bunların hedef kitleyle buluşmasını desteklemeleri.

Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu