METABOLİZMAYI ATEŞLEME ZAMANI

‘Diyet yapıyorum ama asla kilo veremiyorum,aynı listeyle arkadaşım daha hızlı kilo veriyor,su içsem yarıyor’gibi düşünceler içindeyseniz aklınıza metabolizma hızınız gelmeli!Her bireyin kendine özgü bir bazal metabolizma hızı vardır ve farklılık gösterir.Size metabolizmanızı hızlandıracak birkaç tavsiye vermek istiyorum:

 1. Şok diyetlerden kaçının:Kısa sürede hızla verilen kilolar metabolizma hızınızı düşürebilir.Bu yüzden mutlaka uzman yardımıyla size özel beslenme programını uygulayın.
 2. Düzenli kahvaltı yapın:Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yaparsanız metabolizma hızınız artacaktır.
 3. Düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin:Düzenli yapılan egzersizler yağ yakımınızı hızlandırdığı gibi aynı zamanda metabolizma hızınızı da arttırır.
 4. Aç karnına spor yapmayın:Spora aç gitmeniz sizin kas kaybetmenize neden olabilir.Bu da metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.
 5. Vücut yağınızı azaltıp kas kütlenizi arttırmayı hedefleyin:Eğer yağsız dokunuz yani kas kütleniz fazla ise metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır.
 6. Yeterli oranda kafein tüketiniz:Özellikle yeşil çay içerdiği kafein yanında içerdiği kateşin ve teanin bileşikleriyle termojenizi arttırarak metabolizma hızınızı artırır.
 7. Yeterli oranda su tüketiniz:Vücudunuz yeterli su alamadığında metabolizma hızınız yavaşlayacaktır.Bunun için gün içine dağıtarak günlük en z 2-2.5 litre su tüketiniz.
 8. Proteininizi dengeli alın:Yetersiz protein alımınızda kas kütlesini azaltıp metabolizmanızı yavaşlatır.
 9. Yemeklerinizi baharatlandırın:Araştırmalar özellikle toz acı biberin metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor.Aynı zamanda tarçın,hardal ve tane biberinde metabolizmanızı hızlandırıcı etkisi vardır.
 10. Düzenli olarak süt ve süt ürünleri tüketin:Yeterli kalsiyum alımı da metabolizma hızınızı arttırır.
 11. Düzenli uyuyun:Metabolizmanız için kalkış ve yatış saatlerinizi düzene sokarak en az 7 saat uyuyun.
 12. Yeterli oranda lif alın:Sebze,meyve ve işlenmemiş tahılların lif içeriği yüksektir.Lif alımı;uzun süre tokluk,yağ emiliminde azalma ve kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur.
Yorum

Başa dön tuşu