Milletvekili Ergun; “Güven olmazsa ekonominin düzgün gitmesi mümkün değil”

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Ortaca İlçe Başkanlığı kongresinde, Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Ortaca İlçe Başkanlığı kongresinde, Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Ortaca İlçe Başkanlığı kongresinde yaptığı konuşmada, tarım verilerini aktararak artan maliyetlerle üreticinin zor durumda kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştiren İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, “Devlet hepimizin. Şahsın malı değil. Devlet hakemlik rolünde olması gerekir. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye Cumhuriyet Devleti kurumlarının hakemlik rolünü ortadan kaldırdı. Sosyal yardıma muhtaç bir İYİ Parti üyesine, yardım alamayacağı söylenmiş. O yardıma muhtaç olduğu için bu kardeşimiz üyeliğini iptal ettirmek zorunda kalmış. Yazıklar olsun devleti bu duruma düşürenlere. Bunun böyle olacağını 2017 referandumunda defalarca söyledik. Referandumda evet oyu çıkarsa, bu sistem kabul edilirse kurumsuzluk ve kuralsızlık rejimi ortaya çıkar dedik. Şimdi olan maalesef bu. Kurumlar var, bina, personel olarak var ama tarafsız yetki kullanmaları mümkün gözükmüyor artık. Kurallar var, anayasa başta olmak üzere, bütün kanun nizam her şey yerinde ama uyuluyor mu. Kural diyor ki devlet görevlisine eğer yardıma muhtaç, dezavantajlı bir vatandaş var ise milletin vergileri ile oluşturduğum fondan eşit muamele edeceksin diyor. Bu sistem adaleti kaybettirdi. Hukukun üstünlüğü kayboldu. Bir toplumda adalet, hukuk olmaz ise o yapının ayakta kalması çok mümkün değildir. Ekonominin en temel kuralı güvendir. Güven olmazsa ekonominin düzgün gitmesi mümkün değil. Bu güveni hukukla sağlarsınız. Ekonominin en temel unsuru güven sarsılmıştır. Bu sistem devam eder ise toparlamak mümkün değildir. Bu sistem arızalı, denetim mekanizması yok.” ifadelerini kullandı.

Sistem değişmediği sürece yarışacak isimlerin bir öneminin olmadığını savunan Milletvekili Ergun; “Bu seçim hukukun üstünlüğünü isteyenler ile kendisi için hukuk isteyenlerin seçimidir. Hukukun üstünlüğünü ortadan kaldıranlarla, hukukun üstünlüğünü temin etmeye çalışanların seçimi. Bu seçim devleti hakemlik rolünde tutmak isteyenler ile devleti şahsım haline getirenlerin seçimi, bu seçim sivil toplumu ortadan kaldıranlarla, sivil toplumu ve dayanışmayı ortaya çıkarmak isteyenlerin seçimi. 5 yıldır İYİ Parti bunun mücadelesi içinde. İYİ Parti bir milletin hürriyeti, geleceği için kuruldu.” dedi.

Yorum

Başa dön tuşu