Minik Patiler Artık Daha Güvenli

Veteriner Hekim Çağatay Türk ve Gazeteci Mehmet Bozkır

Sahipli-sahipsiz birçok kedi köpek geçirdikleri kazalar ya da saldırılar sonucu yaralanmakta ve bu yaralanmaların çoğu da ölümle sonuçlanmakta. Bu konu artık her gün gündeme gelmekte. Gerek yaralanmalardaki ağır durumlar, gerekse müdahale için yeterli altyapının oluşmamış olması hayvanların birçoğunun uzun süre acı çekerek ölmelerine neden olmakta. Kedi ve köpeklere daha önce Ortaca’da gerçekleştirilemeyen birçok tıbbi müdahale artık mümkün. Veteriner Hekim Çağatay Türk ve ekibi bu konuda ilk’lere imza attı.

 TAM DONANIMLI KLİNİK

Türkan Dağdelen tarafından uzun mücadeleler sonucu kurulan, Ortaca ve Dalaman Belediyeleri desteğiyle yürütülen, ülkemizin en önemli sokak hayvanları bakım ve rehabilitasyon merkezi de bölgemizde olmasına rağmen sorunun büyüklüğü karşısında zorlanmakta.

Ortaca’nın dinamik yapısı birçok konuda olduğu gibi bu konuda da her gün yeni imkanlar ortaya çıkarmakta; İşte Veteriner Çağatay Türk’te açtığı klinikle bu yaraya merhem olma yolunda önemli bir adım attı. Klinik göz dahil her türlü cerrahi müdahaleye uygun donanıma sahip; Digital röntgen ve ultrasonla iç organ görüntülemesi yapılırken böbrek ve idrar taşları tespit edilebiliyor. Hemogram (tam kan sayımı), biokimya (organların enzim değerleri ölçümü), kan gazları ölçümü ile serum değerleri tespiti yapılabiliyor. Bölgede tek olan gaz anastezi cihazı sayesinde anestezi sırasındaki risk minimuma indiriliyor.

DAĞDELEN “MUTLUYUM”

Ortaca Haydos Derneği kurucusu Türkan Dağdelen’den gelen yoğun ve çeşitlilik arz eden vakaya da başarılı müdahalelerde bulunmuş. Dağdelen: “Çağatay bey cerrahi müdahalelerde son derece başarılı. Daha önce müdahale imkanı olmayan İzmir’e götürmek zorunda kaldığımız vakalar vardı sayesinde şimdi daha rahatız. Yeni bir vaka olarak kemik yutan bir hayvanımızın barsaklarından kemiği alarak sağlığına kavuşturdu. Çok sayıda kırık, mideden taş çıkarma ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi. Böyle değerli bir veteriner hekimin bölgemizde hizmet vermesinden mutluyum” dedi.

DİŞ TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Adnan Menderes Üniversitesi’nde iç hastalıkları ihtisasını sürdüren Veteriner Hekim Çağatay Türk, hayvan severleri köpeklerde diş temizliği konusunda uyarıyor: “Birçok hayvan sever evlerindeki hayvanlara kaliteli mama yerine ev yemekleri verdikleri için diş çürükleri meydana geliyor. Bu da hem ağız kokusu, yeme zorluğu gibi sorunlara yol açmakta hem de birçok hastalığa neden olabilmekte. Hayvanlarınızın diş temizliğini yaptırmayı ihmal etmeyin”

5199 DEĞİŞMELİ

Veteriner Hekim Çağatay Türk 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun da bir an önce değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak “Yasadaki cezaların arttırılması şart. Hapse varan cezalar getirilmeli. Birçok vatandaşımız bizim kadar işin içinde olmadıkları için bilemeyebilir ama hayvanlara yapılan eziyetler tahammül sınırlarını aşar nitelikte. Çocukların eline kontrolsüzce verilen havalı tüfeklerin dönem dönem sayısız kırık ve ölüm vakalarına yol açtığını yaşadık. Zehirleme ve silahla yaralama olayı da tahminlerin çok üzerinde. Tabii sadece cezai yaptırımlar değil bu konuda kamu otoritelerininde yapması gereken görevleri layıkı ile yerine getirip popülasyonun kontrolünü sağlamaları gerekli” dedi.  

-Mehmet Bozkır

Yorum
Başa dön tuşu