Muğla Milletvekili Girgin; “Muğla Kamu Hastanelerinin Anjio Merkezi Sorunu Derhal Giderilmeli”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi de dahil Muğla il sınırları içerisindeki hiçbir kamu hastanesinde anjiyo merkezi bulunmamasını TBMM gündemine taşıdı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM’de yaptığı konuşmada; “Muğla il sınırları içerisindeki kamu hastanelerinin hiçbirinde anjiyo merkezi yoktur. Hem kardiyoloji hem de nöroloji bölümlerinde deneyimli uzman doktorlar olmasına rağmen, anjiyo merkezinin olmaması nedeniyle kalp ve nöroloji hastaları ya il dışına sev edilmekte ya da özel hastanelerde tedavi olmak zorunda kalmaktadırlar. Bu nedenle, yapılması gereken acil tedavi uygulamaları gecikmekte, birçok hasta ya hayatını kaybetmekte ya da hayatına engelli olarak devam etmektedir. Günde ortalama 3 hasta bu şekilde üniversite hastanesine gelmektedir.’’ diye konuştu.

Girgin; ‘’Bazı il ve ilçelerde ikinci basamak hastanelerde bulunan anjiyo merkezi üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastanesi olan Muğla Üniversitesi Hastanesinde bulunmamaktadır. Özellikle acil vakaların yoğun yaşandığı yaz dönemi ve turizm sezonu için mağduriyetler iyice artmaktadır. Muğla’mızın bu hayati ihtiyacının acilen giderilmesi gerekmektedir.’’ dedi.

“Konuyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüm”

Konuşmasının ardından Mecliste basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Girgin, şunları söyledi; ‘’Daha önce Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan bir vaka üzerine konudan haberim oldu ve yetkililerden bilgi aldım. Aldığım bilgi üzerine de Muğla’nın sağlık alanındaki bu önemli eksikliğinin derhal çözülmesi için 3 Ağustos 2018 tarihinde Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ile görüştüm. Bu görüşmenin akabinde bir ihale gerçekleştiğini biliyorum. Fakat ne yazık ki gerçekleşen bu ihale de bir nedenden iptal edilmiş. Buradan bir kez daha yetkililere seslenmek istiyorum; Sağlıkta siyaset olmaz. Gelin bu sorunu derhal çözelim.’’

Yorum

Başa dön tuşu