MUĞLA ÜNİVERSİTESİ HEDEFLERİ NELER OLMALI

ÜNİVERSİTE GİRİŞ SINAV SONUCLARI BELLİ OLDU ve 2,5 milyon civarı örenci puanlarına göre tercih yapıp üniversitelerde tahsil imkânı arayacaklar.  Vakıf üniversiteleri büyük bir rekabet içinde öğrenicilere hem eğitim bakımından hem kampus imkânları bakımından gerçekten büyük imkan sunuyor. Muğla Üniversitesi kendisini geliştirmek zorundadır

DEVLET ÜNİVERSİTELERİN ÖĞRENCİ ÇEKME GAYRETİ VAR MI?  Hayır yok. Devlet üniversitelerinin mezunlarının iş piyasasında ‘’Tercih Edilirliği ‘’ üniversitenin bugüne kadar ki toplumdaki saygınlığına bağlıdır. Yakınlarımızdaki bir Denizli Pamukkkale Üniversitesi, bir Isparta S.D üniversitesi saygınlığı Muğla S.K üniversitesin yüksektir. Üniversite seçme tercihinde ön sıralardadır. KAFAMIZI KUMA GÖMEREK MSKÜ YÜ YÜKSELTEMEYİZ.

ÜNİVERSİTELERİN AMACI VE GÖREVİ NEDİR? Üniversitelerin birinci görevi EĞİTİM.  Yani öğrenci alıp eğitip yetiştirmek. Bugün vakıf üniversiteleri daha mezun olmadan kapışılan öğrenciler yetiştirme çabasında olup, bu maksatla öğrencilerine ISO 9000 gibi hayatta her daim lazım olacak kalite standardı sertifikalarını almalarını sağlamakta.  Ayrıca çok yüksek devlet yardımları verilen kendi işini kuracak girişimci örenciler için KOSGEB girişimcilik belgeleri almaları sağlanmakta. Değişik mesleki eğitim belgeleri almaları sağlanmakta.

ÜNİVERSİTELER BELLİ KONULARA ODAKLANMIŞ OLMALI. Muğla üniversitesinin Muğla tarımına faydalı olabilmesi için TARIM ODAKLI ÜNVERSİTE olmalı. Üniversite zaten hali hazırda Ortaca MYO vasıtasıyla tarım eğitimleri vermektedir.  Muğla üniversitesinin Fethiye’de bir Ziraat Fakültesi vardır. Muğla üniversitesi tarım odaklı bir üniversite olursa Muğla Çiftçisinin daha iyi para kazanabilmesi için örnek çalışmalar yapabilir.

MUĞLA BÖLGESİNDE HÂLİHAZIR YETİŞTİRİLEN LİMON TÜRÜ UYGUN MU? Başka hangi tip limonlar bölgede yetiştirilmeli, erkenci ,geççi limon çeşitlerinin bölgede dikiminin yapılması , dekarda verimlilik ,  bahçe bakımı, hastalık ve iklim  zararlarına karşı bitkinin korunması , standart boyutta ürün, PERİYODİSİTE , yüksek rekolte,, hasat , depolama ,ambalajlama , pazarlama, ihracat konularında üreticiye öncülük edilmesi üniversitenin saygınlığını artıracaktır. Limon bir örnektir. Patates Muğla için önemlidir. Domates Muğla için önemlidir. Her türlü bitkide ‘’Turfanda üretim’’ önemlidir. Egzotik, tropik bitkiler önemlidir.

İlgili Makaleler

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ BAŞKA HANGİ KONULARDA ODAKLANABİLİR. Muğlanın çok potansiyelleri ve üniversitemizin bu potansiyellerle ilgi çok güzel bölümleri ve uzman hocaları vardır.  Muğla Üniversitesinin Veterinerlik Fakültesi var, hayvancılık üzerine odaklanabilir. Muğla Üniversitesinin Su Ürünleri Fakültesi var, kültür balıkçılığı, tarla balıkçılığı, kabuklular (karides vs) kültür üterimi üzerine odaklanabilir.  Odaklanacak çok konu var.

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ VAR. KÖYCEĞİZ GÖLÜ -DALYAN DELTASI ekolojik canlılarını korunması ve ekolojik turizm üzerine odaklanabilir. Muğlada Soyları tükenmekte olan canlıların korunması ve popülasyonlarının arttırılması, kefal balık türleri, su samuru lutr lutr,  türü yok olan yerli sazan, mavi yengec, Nil kaplumbağası, benekli kaplumbağa, yok olan sucul kuş türleri üzerine odaklanabilir. Muğla endemik bitkileri üzerine odaklanabilir.  Adaçayı, kekik, defne, şalep (orkide çeşitleri), göbek mantarı Muğla için çok önemli.

MUĞLADA CAN ÇEKİŞEN denizle bağlantı acı su özelliği taşıyan 4 adet LAGÜN var.1- Bafa lagünü, 2-Köyceğiz lagünü,  3-Dalaman Kocagöl lagünü, 4-Güllük lagünleri canlı varlıklarının geri kazanılması üzerine odaklanıp çalışmaları yapabilir. Prof. YAKUP KASKA hocamızın Kaplumbağa koruma programı DEKAMER örnek alınabilir. Prof. Dinçer Ayaz hocamızın Dalaman Kocagölde ender bulunan BENEKLİ KAPLUMBAĞA projesi örnek alınabilir.

DALAMAN KOCAGÖLÜN eski balık canlılığına kavuşturulması için emekli Prof. Niyazi Özdemir ile bağlantı kurularak gölün restorasyonu ve turizme kazandırılması sağlanabilir.

Yorum

Başa dön tuşu