üstbilgi relşam

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ ODAKLI ÜNİVERSİTE OLABİLİR Mİ?

ÜNİVERSİTELERİN BİRİNCİ GÖREVİ EĞİTİM YANİ ÖĞRENCİ YETİŞTİRMEK, İkinci görevi bilim ve insanlığa hizmet etmek, 3.cü görevi içinde bulunduğu topluma ve yatırımcıya hizmet etmektir. Peki, Muğla Üniversitesinin içinde bulunduğu topluma ve yatırımcıya bir katkısı var mı?  Araştırdık, öyle dikkate değer bir katkısı yok. Muğla Üniversitesinin içinde bulunduğu topluma ve yatırımcıya katkısı amaçlı 45 tane Araştırma Merkezleri adı altında müdürlükler kurulduğunu görüyoruz. Bunların hepsi aktif olsa Muğla Vilayeti Türkiye’de örnek bir vilayet olur çıkar. Ayrıca Ege üniversitesi ‘’EBİLTEM’’ gibi Üniversite-Sanayi işbirliği yapan bir bölümü yok.  YÖK ve Teknoloji Bakanlığı, Kırşehir AH Üniversitesinin jeotermal ve tarımla ilgili 7 pilot projesine destek veriyor. Neden Muğla’da jeotermal- tarım üzerine bir pilot çalışma yok.

MUĞLA ÜNİVERSİYESİ MÜHENDİSLİK VE TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİNDE çok güzel ve özel mühendislikler ile donatılmış bir üniversitedir. Mühendislik fakültesinde Elektrik -Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği ile Teknoloji Fakültesinde Bilişim Sistemleri Mühendisliği ve Enerji Sitemleri Mühendisliği olmak üzere endüstriyel teknoloji ile yakından ilgili bölümler vardır. Bu bölümlerin her birinde programlama dersi zorunludur. Programlamayı bilen herkes otomasyon sistemlerin çalışmasında yetkin olabilir.

Satır İçi Makale

ENDÜSTRİ 4 VE DİJİTAL DÖNÜŞÜM NEDİR.  Endüstri 4, akıllı sanayi yönetimi yani otomasyon ve robot yönetimi demektir. ‘’Üniversite 4’’ demekte akıllı üniversite yönetimi anlaşılır.  Buradaki ‘’Dijitalleşme’’ kelimesi de ‘’bilgisayar kontrollü anlamına gelir.  Sanayide otomasyon insan kontrollünün azalarak işlemlerin otomatik yöntemle yapılmasıdır. Artık sanayide günümüzde otomasyon ve robotlaşma o kadar ileri gitmiş ki saate 40 ton üretim yapan dev bir kağıt makinesini 20 kişi yerine 3 kişi kontrol panelinden hiçbir yere insan eli değmeden yönetiyor.  Bir otomobil fabrikasında el değmeden bir otomobilin tüm parcaları, aksamları robotlar tarafından insan eli değmeden montaj edilebiliyor. Bir zeytinyağı fabrikasında zeytin girip zeytinyağı el değmeden otomatik ambalajlanıp tenekelenebiliyor.

OTOMASYON, manuel olarak çalışan bir tesisin, makinenin veya işletmenin, basınç, sıcaklık ,akış, amper , volt , seviye, ağırlık sensörleri, optik sensörler gibi sensörlerle ölçüm  değerleri yaparak bir sıra ve seri halinde üretim veya iş yapmasını sağlamaktır. Bu sistemde ölçüm yapan enstrümanlar, bilgilerin toplandığı bir cihaz, beyin ( PC veya PLC) ve ayarları yapan bir insan vardır. Bugün hemen hemen her otomobilde, her iş makinesinde, her üretim tesisinde her fabrikada artık ya PLC yada PC kontrol sistemi yani beyin  vardır. PC, bildiğimiz Windows sürümlü komputer yani bilgisayar demektir. PLC de Programable Logic Control kısaltması anlamında Siemens S5, S7 türünden küçük makine ve tesislerde otomatik kontrol amaclı kullanılan cihazlardır. Önemli PLC üreticileri, Siemens, ABB, Honeywell, Rocwell, Omron dur.

OTOMASYON VE DİJİTALEŞME ile üretimdeki insan hataları ortadan kalkıyor. Fire azalıyor. Sıfır hata ile kusursuz üterim yapılabiliyor. Duruş ve bakım süreleri azalıyor. Bu durumda kalite artıyor, maliyet düşüyor. Standart kalitede üretim yapılabiliyor. Üretimde Kalite oynamaları olmuyor. Dünya son yıllarda Endüstri 4 sanayi devrimi ve dijitalleşme ile otomasyona yönelmiştir. Türkiye’de bu devrime ve otomasyona ayak uydurmak zorundadır.

İlgili Makaleler

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ REKTÖR önceleri fotovoltaik (PV) solar enerjiye odaklanmıştı. Baya da başarılı çalışmaları oldu. Sonra nedense durdu. Halbuki Türkiye için enerji kaynaklarından PV solar enerji çok önemlidir.  PV güneş panelleri bugün o kadar gelişti ki artık PV panel ile çalışan küçük otomobiller, uçaklar hatta yatlar bile var. Öğrencilerin yaptığı 3 tekerli PV otomobiller dünya çapında yarışmalar yapıyor. Muğla Üniversitesi teknoloji odaklı olmak zorundadır.  Muğla Üniversitesi otomasyon ve robot nedir öğrenmek zorundadır. Muğla Üniversitesi bir ‘’Otomasyon ve Robot Araştırma merkezi’’ kurmak zorundadır.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu