üstbilgi relşam

MUTLULUK VEREN BESİNLER

İş stresi,özel hayatımızdaki olumsuzluklar gibi birçok olumsuz etken sizi mutsuz edebilir.Çoğumuz üzgünken,stresliyken basit karbonhidratlara ya da yağlı gıdalara yöneliriz.Fakat bu size kısa süreli mutluluk sunar.Size uzun vadede modunuzu yükseltecek sağlıklı besinlerden bahsetmek istiyorum:

 1. Somon balığı:İçerdiği B12 vitamini ve omega 3 yağ asidi sayesinde sizi depresyondan korur.O zaman avuç içi kadar fırınlanmış somonu öğünlerinize ekleyebilirsiniz!
 2. Muz:Muz serotonin hormonu düzeyinde etkili olan B6 vitamini içerir.Aynı zamanda serotonin oluşumunda etkili olan 5 HTP adlı maddeyi içermektedir.O zaman ara öğünlerinize 1 küçük boy muz ekleyebilirsiniz!
 3. Kabak Çekirdeği:Kabak çekirdeği tam bir triptofan zengini!Triptofanda mutluluk hormonu salgını arttırıyor ve seni depresyona karşı koruyor.Ara öğünlerine 1 avuç kabak çekirdeği ekleyebilirsiniz!
 4. Süt ve süt ürünleri:Serotonin ön maddesi triptofan açısından zengindir.Mutluluk için her öğüne süt ve süt ürünlerini ekleyebilirsiniz!
 5. Bitter çikolata:Mutluluk deyince aklınıza belki de ilk çikolata geliyor evet haklısınız!Kalsiyum,magnezyum,bakır ve potasyum açısından oldukça zengindir.Serotonin arttıran 2 kare bitter çikolatayı keyif kahvenizin yanına ekleyebilirsiniz!
 6. Avakado:Folik asit içeren avakado düşen modunuzu tekrar yükseltiyor.O zaman ¼ avakadoyu kahvaltınıza ekleyebilirsiniz!
 7. Domates:İçerdiği likopen antioksidanı sayesinde depresyonu önler.Domates tüketin mutlu hissedin!
 8.  Yulaf:Magnezyum zengini yulaf depresyonla savaşmanıza yardımcı olur.O zaman kahvaltınıza yulaf ezmesi ekleyin ve mutlu hissedin!
 9. Badem:İçerdiği magnezyumla düşen modunuzu yükseltir.Ara öğünlerinize 8-10 adet badem ekleyebilirsiniz!
 10. Adaçayı:İçerdiği klorojenik asit sayesinde beyindeki mutluluk merkezini olumlu etkiler.O zaman 1 fincan adaçaya kim hayır der!
 11. Kuru incir:Güzel bir serotonin kaynağıdır.Ara öğününde yoğurt ve 1 adet incir tüketip kaygınızı azaltabilirsiniz!

Mutlu olmak için ayrıca öğünlerinizi düzenli bir şekilde planlayın ve sevdiğiniz aktivitelere yer verin hayatınızda!En önemlisi pozitif düşünün…

Satır İçi Makale
Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu