NAFAKA YÜKÜMLÜLERİNİ İLGİLENDİREN GELİŞME: YENİ DÜZENLEMELER ÖNGÖRÜLÜYOR…

Evliliğin boşanma kararı ile bitmesi nedeniyle yoksulluğa düşecek eş lehine, diğer eş aleyhine hükmedilen nafakaya yoksulluk nafakası denilmektedir. Yoksulluk nafakasıyla ilgili mevcut yasal düzenlemelere göre ise, alacaklı tarafın yeniden evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü hâlinde nafaka kendiliğinden kalkmaktadır. Ayrıca nafaka alacaklısının resmi bir evlilik olmaksızın fiilen evliymiş gibi başkasıyla yasaması, yoksulluğunun ortadan kalkması veya haysiyetsiz hayat sürmesi hâlinde de nafakanın mahkeme kararıyla kaldırılması mümkündür.

Tarafların malî durumlarının değişmesi veya hakkaniyet gereği aylık bağlanan nafakanın artırılması veya azaltılması mümkün olmakla birlikte; yukarıda sayılan ihtimaller dışında nafaka süresiz olarak ödenmeye devam etmektedir. Son yıllarda nafaka yükümlülerinin, mağdur olduklarını iddia ederek süresiz nafaka olarak da bilinen yoksulluk nafakası için yeni düzenleme yapılmasını talep ettikleri görülmektedir.

Nafaka düzenlemesiyle ilgili bugüne kadar çeşitli çalışmalar yapılsa da kadın örgütlerinden gelen tepkiler ve kadınlar açısından mağduriyet yaratacağı gerekçesiyle hiçbiri somutlaşmamıştır. Ancak geçen hafta nafaka ile ilgili yeniden düzenleme yapıldığı ve bu yılsonuna kadar meclise sunulacağı bilgisi basına yansımış olup bu hususta yeni düzenleme bekleyenler şimdiden meraklı bir bekleyiş içine girmiştir.

Henüz meclise sunulan resmi bir düzenleme bulunmasa da çıkan haberlere göre kademeli bir nafaka sistemi öngörülüyor. Buna göre nafaka ödeme süresine üst sınır konulacak ve evlilik süresine göre nafaka ödenecek. Örneğin; 2 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 2 ila 5 yıl arasında süren evliliklerde 7- 8 yıl, 5 ila 10 yıl arasındaki evliliklerde ise 12 yıl nafaka verilmesi düşünülüyor. Nafaka miktarı ve süresi noktasında takdir yetkisi yine hâkime bağlı olup hâkim, nafaka konusundaki kararını, çocuk sayısı ile kadının iş durumuna göre belirleyecek.

Düzenlemede ayrıca, nafaka alacaklısı eşin nafaka süresi sonunda maddi olumsuzlukları devam ediyorsa (nafaka alacaklısı eş iş bulamamış veya herhangi bir geliri yoksa) ‘ara süre’ uygulanacağı ve bu eşin bir süre daha nafaka alabileceği öngörülmektedir. Ancak bu ara sürede, nafakayı diğer eş değil; devlet üstlenecektir. Yani nafaka süresi sonunda nafaka almaya hak kazanan eşin iş bulamaması veya herhangi bir gelirinin olmaması halinde, devlet bir süre daha o eşe nafaka ödemeye devam edecektir.

Tekrar belirtmek gerekirse, bu çalışmalar henüz resmileşmemiş olup değerlendirilen formüllerden ibarettir. Ancak toplumda bir kesimin nafaka sebebiyle rahatsız olduğu ve diğer taraftan boşanmalarda nafakayı almaya hak kazanan tarafın büyük çoğunlukla çalışmayan veya güvencesi olmayan kadınlar olduğu gözetildiğinde; menfaat dengesinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiği açıktır.

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu