Narenciye sektöründe ihracat hedefi 1 milyar dolar

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin desteği ile Muğla’da 2500 adet tuzak dağıtıldı.

Coğrafi işaret alan dünyaca meşhur Köyceğiz portakalı, Akdeniz Meyve Sineği zararlısından Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne bağışladığı 2 bin 500 Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı sayesinde korunacak.

Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolar döviz kazandıran narenciye ve şeftali ürünlerinde Akdeniz meyve sineğinin oluşumunu önleyen tuzakların dağıtımı için Muğla’nın Köyceğiz İlçesi Hamitköy Mahallesinde tören düzenlendi.

Köyceğiz İlçesinde gerçekleştirilen törene Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Köyceğiz Belediye Başkan Yardımcısı Metin Yerlikaya, Köyceğiz mahalle muhtarları ile üreticiler katıldı.

“NARENCİYEDE “ALTIN YIL” OLMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Türkiye’ye 2021 yılında 935 milyon dolar döviz kazandıran Narenciye sektöründe, 2022 yılında 1 milyar dolar barajını geçmek için yeni sezon hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.

Narenciyede “altın yıl” olması için çalışacaklarını dile getiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Üreticimizin alın terinin karşılığını alması için çaba gösteriyoruz. Narenciye ürünlerimizin kaliteli ve katma değerli ihraç edilmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüklerimiz aracılığıyla üreticilerimize desteklerimiz artarak sürecek” şeklinde konuştu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak konuşmasında “Üreticimizin alın terinin karşılığını alması için çaba gösteriyoruz. Narenciye ürünlerimizin kaliteli ve katma değerli ihraç edilmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüklerimiz aracılığıyla üreticilerimize desteklerimiz artarak sürecek” şeklinde konuştu.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ve ekibiyle çok uyumlu bir çalışma yürüttüklerini, Muğla’da üretilen tarım ürünlerinin kalitesinin artması için iş birliklerinin artarak süreceğini dile getiren Başkan HayrettinUçak, “Köyceğiz portakalının coğrafi işaret almasına çok sevindik. Köyceğiz’de çok bilinçli üretim yapılıyor. Çok çalışkan üreticilerimiz var. Üreticilerimize desteğimiz bundan sonraki süreçte de devam edecek” diye konuştu.

“KÖYCEĞİZ’DE ÖZELLİKLE KÖYCEĞİZ PORTAKALINI KORUMAYA YÖNELİK TUZAK DAĞITIYORUZ”

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuşmasında “2013 yılında başlayan ve bugün sonucunu aldığımız Muğla’nın 19. Coğrafi İşaret tescili alan ürünümüz Köyceğiz Portakalından sıkılan meyve suyunu içerek başlamak istiyorum. Bizi mutlu eden bu güzel gelişmeyi ve özel tadı korumak için bugün özellikle Köyceğiz’de olmak üzere 6 ilçemizi kapsayacak şekilde 2500 adet Akdeniz Meyve Sineği tuzaklarını dağıtıyoruz. Daha önce 33 noktada kurduğumuz istasyonlarda takiplerin ve üreticilerin erken tedbir alması güzel sonuç verdi. Ege Bölgesi Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği ile yaptığımız başta narenciye olmak üzere meyveleri korumaya yönelik tuzak dağıtımından dolayı teşekkür ediyorum.  Tüm dünyaya Köyceğiz Portakalını marka olarak tanıtmak için el birliği içinde elimizden ne geliyorsa yapacağımızı ifade etmek isterim. ” dedi.

İl Müdürü Barış Saylak  en önemli ürünlerden biri olan Köyceğiz Portakalı üretiminin ihracat açısından önemine değinerek “Ula, Dalaman, Köyceğizli üreticilerimiz Sakaraltı Üretici Birliği çatısı altında bir araya gelmesi gerekiyor. O zaman üreticimin girdi maliyetleri düşer,   Tarım ve Orman Bakanlığımızda her türlü desteği verir. Girdi maliyetleri düşer, biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinde de ortak hareket edebilmek başarılı sonucu doğurur.” dedi

“HASTALIKTAN KORUDUM VE İLAÇ MASRAFINDAN KURTULDUM”

Törende üreticiler adına Turgut Özdemir yaptı. “Bir yıl önce Akdeniz Meyve Sineği tuzağını kullanmaya başladım. Yüzde beş yüz fayda sağladım. Hastalıktan korudum ve ilaç masrafından kurtuldum. Tüm üreticilere kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi. Hamitköy Mahalle Muhtarı Ramazan Çelik konuşmasında turunçgil üreticilerine verilen desteğinin önemine değinerek destekten faydalana üreticiler adına teşekkür etti.

Yorum
Başa dön tuşu