Narenciye üreticisi destek bekliyor

Türkiye'nin narenciye üretimi ve ihracatında önemli yere sahip Ortaca ve Dalaman'da düşük fiyat nedeni ile limon üreticisi zor günler geçiriyor.

Ziraat Odası Başkanları üreticilerle bahçelerdeki limonları kontrol etti

Bu yıl 100 bin ton civarında limon üretiminin gerçekleştirildiği bölgede, ürünün kilogram fiyatı dalında 1 buçuk liraya kadar düştü.

Dalaman ve Ortaca Ziraat Odası Başkanları, üreticiler ile birlikte bahçelerde limonları inceledi. Yapılan açıklamada, artan üretim maliyetleri ve düşük fiyat nedeni ile narenciye için taban fiyat belirlenmesi talep edildi.

Bölgede yıllık 100 bin ton limon üretimi olduğunu aktaran Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü; “Geçen sene rekolte düşük olmasına rağmen limon 3 liraya kadar alıcı buldu. Bu yıl ise 1 buçuk liraya yani maliyetine çok az alım var. Bu şekilde üreticilerimiz önümüzdeki yıllarda limon üretiminde çok sıkıntıya düşecek. Maliyetler çok arttı. Limonların çoğu dalında kalacak gibi görünüyor.” diye konuştu.

Narenciyede ihracatın önemini vurgulayan Çöllü; “Tüccarlarda ihracat olmadığından şikayet ediyor. İhracat açılırsa bölgemiz için daha hayırlı olacak diye umut ediyoruz. Mayıs sonu gibi sözleşmeler yapılır, bu aylarda da kesimler hızlı şekilde devam ederdi. Bu sene ise daha alımı yapılmamış çok bahçemiz var. Kesilmesi gereken limonlara daha dokunulmuyor. En fazla Ekime kadar hasat edilmesi gerekir. Kasım başladığı zaman kabuğunu bozmaya başlar, dalında bekletilirse ihracata gelmez. Ortaca’da 70, Dalaman’da 30 bin ton civarı toplam 100 bin ton limon üretimi var.” dedi.

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, çiftçinin limon üretiminde maliyetinin işçiliği dahil 1 buçuk lirayı bulduğunu söyledi.

Tarımsal üretimin önemine değinen Tuncay; “Şuanda çiftçilerimize ürün alamı için 1 buçuk lira fiyat veriliyor. Bu zaten üretim maliyeti, çiftçilerimize kar kalmıyor. İlaç, gübre, mazot ve ilaçlama makinaları maliyetleri arttı. Geçen sene limon 2 buçuk, 3 lira arasında alıcı buldu. Maliyetlerin arttığı bu sene verilen fiyatlarla çiftçilerimiz üretim yapmamayı ve ağaçlarını kesmeyi düşünmeye başladı. Çiftçilerimiz üretim yapmazsa biz aç kalırız. Tarımsal üretim en az sanayi kadar önemli.” şeklinde konuştu.

“ÜRETİM BAZLI DESTEK VE TABAN FİYAT”

Üretici için destek beklediklerini belirten Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tuncay; “Hükümetimizden ve Tarım Bakanlığımızdan isteğimiz çiftçilerimize üretim bazlı destek verilmesi ve narenciyede taban fiyat belirlenmesi. Çiftçilerimizin mağdur olmadan ürünlerini satabilmelerini ve önümüzdeki yıllarda da istikrarlı şekilde üretime devam edebilmelerini istiyoruz. Bu nedenle Hükümetimizden ve Tarım Bakanlığımızdan destek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“FİYATLAR ÇİFTÇİYİ ÜRETİMDEN SOĞUTUYOR”

Limon üreticisi Veli Kozak ise fiyatların çiftçiyi tatmin etmediğini dile getirdi.  Üreticinin para kazanmadan devam etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Kozak, şunları söyledi; “Gelecek yıl ilaç, gübre bayilerinden veresiye alabilirsek üretime devam edebiliriz. Bu fiyatlar üreticiyi üretimden soğutuyor. Üreticinin para kazanmadan devam etmesi söz konusu olmayacak. Ben ürünümü dört dörtlük yetiştirdiğimi biliyorum. Üretimin masrafını karşıladıktan sonra bize biraz para kalmasını umut etmiştim lakin 1 buçuk lira gibi fiyatlar veriliyor. Yaptığım masrafı hesap ettiğimizde bana hiç para kalmıyor. Seneye bu işin nasıl devam edeceği konusunda düşünceliyiz, zor durumdayız. Bizi en çok üzen konulardan biri de tüccarın buradan 1 buçuk liraya aldığı limonunun markette 10 liraya satıldığını görmek. İki oğlumda Avrupa’da hayatlarını sürdürüyor. 30 liraya limon alıp tüketiyorlar. Üretici olmazsa tüccarda olmayacak. Yetkililerden yardımcı olmalarını istiyoruz.”

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü
Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay
Limon üreticisi Veli Kozak
Yorum

Başa dön tuşu