üstbilgi relşam

NEDEN HİBRİD VEYA SERTİFİKALI TOHUM KULLANIYORUZ?

HİBRİD TOHUM NEDİR? Hibrid yani melez tohum, aynı tür bitkilerde yakın akraba olmayan erkek ve dişinin çiçeklerinin tozlanma yani polenleşmesi ile daha yüksek verimli, üstün kaliteli yeni bir melez tohum elde edilmesidir. Bitkilerde Melezleme tamamen polenleme olayıdır. Genetiği ile oynama yani GDO olayı yoktur. Melez elde edilen gıdasal ürün zararlı değildir. Amaç çiftçinin yani yetiştiricinin daha yüksek gelir elde etmesidir. Çiftçi ise ürününü daha kolay pazarlamak için tüketicinin beğeneceği şekilde üretmek zorundadır.  Yani hibrid tohumdan elde edilen ürünler daha albenili, daha lezzetli, daha dayanıklı olurlar. Hibrid tohumlar teknoloji gerektirir.  Bir genetik hibrid tohum türünü elde etmek için yılarca çalışmak gerekebilir. Bunun içinde bir tür hibrid tohumu geliştirmek için en az 3-5 yıl BİLİMSEL AR-GE çalışması yapmak gerekir.  Uzun çalışma ve teknik bilgi gerektirdiği için hibrid tohumlar normal tohumlara göre çok pahalıdır. Bugün birçok hibrid sebze meyve tohumu kilosu 500-700 TL arasıdır. Hibrid tohumdan ertesi yıl ekilerek aynı verim alınmaz. Bu nedene çiftçi her yıl yeniden hibrid tohum almak zorunda kalır.

SERTİFKALI TOHUM NEDİR?  Sertifikalı tohum, Tarım Bakanlığı tarafından her türlü deneme ve incelemeleri yapılarak satışına izin verilen, çeşit saflığı sağlanmış ve adı belirli olan belgeli tohuma sertifikalı tohum denir. Sertifikalı tohum yıllar yılı seleksiyon yöntemleri ile saflaştırılmış, kalitesi geliştirilmiş, yabani ve cılız türlerden arındırılmış, hastalıksız yetkili makamların onayından geçmiş üstün ırk tohum demektir. Tarım ile uğraşan herkes belirli alandan en yüksek faydayı sağlamayı amaç edinir. Bu amaçla da ürününü yetiştirdiği tarlayı sürer, gübreler, ilaçlar, yani ürününün bol olması için ne gerekiyorsa imkanları dahilinde yerine getirir.

Satır İçi Makale

NEDEN SERTİFİKALI TOHUM KULLANIALIYIZ? Sertifikalı tohumlukta çeşit saflığı tamdır. İçerisinde yabancı madde ve yabancı tohum olmadığı için hangi ürünü ekmişseniz onu alırsınız. Sertifikalı tohumluklarda yüksek çimlenme (çıkış) kabiliyeti vardır. Yani tarlaya attığınız her tohum çimlenir. Bu sayede kuvvetli bir gelişme gösterir, bu da bazı bitkilerde dekara ekilecek tohum miktarında %25’e varan verim artışı ve tasarruf sağlayarak tohum maliyetini düşürür ve üreticiye kazanç sağlar. Söz konusu tohum ıslah edilmiştir. Bu nedenle toprak rutubetinden ve bitki besin elementlerinden (gübre) yararlanma kabiliyeti sertifikasız tohumlara oranla daha yüksektir. Olgunlaşma tüm bitkilerde aynı zamanda olacağından hasat kolaylığı sağlar. Çeşit özellikleri bilindiğinden ekim zamanı tam olarak ayarlanabilir. Çeşit özellikleri bilindiğinde ürünün gelişimi sırasında izlenecek olan uygulama (bakım, sulama vs.) programı da daha rahat belirlenir. Elde edilen ürünler aynı özelliklerde ve kaliteli olduğundan pazar değerleri yüksektir, bu da satış kolaylığı sağlar. Verim kabiliyeti diğer tohumlara göre daha yüksek olduğundan daha yüksek kazanç sağlar. Söz konusu tohumlar toprakta mevcut ve tohumla taşınan bazı hastalıklara karşı koruyucu olarak ilaçlandığından kayıplar minimum düzeydedir, ekimde fazla tohum kullanılmasına gerek kalmadığından tasarruf sağlar. Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

BİZİM HİBRİD TOHUM DEĞİL HOLLANDALI TARIM BAKANI İTHAL ETMEMİZ GEREKİYOR dedi bir arkadaşım. Doğru söyledi. 1985 yıllarından beri yıllarca Hollanda’dan, İsrail’den tohum ithal ettik. Hala yılda yurt dışına yılda 1500 ton, 160 milyon dolarlık hibrid sebze meyve tohumu ithal ediyoruz. Bunun yanında ayçiçeği, mısır, pamuk gibi yağlık, yemlik gıda ve bahçe ve l tarla bitkileri için 44 bin ton hibrid tohumu için 40 milyon dolar para ödüyoruz. İthal ettiğimiz mısır, pamuk ve yağlık tohumlar ile ithal edilen yemeklik yağ bunun içinde değildir. İthal ettiğimiz çiçek, süs bitkileri, bahce bitkileri fidanları bunların içinde değildir. En çok ithal edilen miktarlar, yemlik ve sanayilik mısır,  pamuk ve yağ üretmek için çiçek, süs bitkileri, yem bitkileri, tarım ve bahçe bitkileri, ay çiçeği, pancar, patates, soğan tohumudur. Eğer Hollanda’dan hibrid –melez tohum yerine tarım bakanı ithal etseydik bütün bunları kendimiz yapacaktık.  Bugün Hollanda çeşitli hibrid tohumlar yanında dünyaya dekoratif çiçek, süs bitkileri, yem bitkileri, meyve ve sebze fidanları yanında fidan ihraç ediyor. Artık Avrupa şehirlerinde bundan 30-40 yıl önce gördüğümüz park, bahçeleri ve cadde çiçeklendirtmeleri bugün bizim ülkemiz şehirlerinde de görmekteyiz. Bu kadar şehrin süs bitkileri ile çiçeklendirilmesi, ağaçlandırılması fidanları kendi ülkemizde yetiştirilse de hibrid tohumları yurt dışı kaynaklıdır.

Yorum

İlgili Makaleler
Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu