Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı Sertkaya, ‘Yeni Bir Ortaca’ vizyonunu açıkladı; “İlçe halkının yaşam konforunu ve ekonomik gücünü arttırmak için adayım”

Mehmet Sertkaya, 2019 yerel seçimlerinde Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı. CHP İlçe binasında düzenlenen basın toplantısında ‘Yeni Bir Ortaca’ başlıklı vizyonunu ortaya koyan Sertkaya, “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Turizm, ticaret ve tarım potansiyeli ile hedefimiz; Yeni Bir Ortaca.” dedi.

2019 yerel seçimlerinde Ortaca’nın kazanma geleneğini sürdürmesi gerektiğini ifade eden Sertkaya “Kazanma geleneği sürdürmekle yetinmemeli, topluma-halka karşı sorumluluğumuzun karşılığını vermeli ve Ortaca’nın yüksek hedefini belirlemeliyiz.” diye konuştu.

“Turizm, ticaret ve tarım”

Ortaca’nın turizm, ticaret ve tarım konusunda sahip olduğu değerlere değinen Sertkaya,
“Hepimizin bildiği gibi, Ortaca’nın elinde turizm, ticaret ve tarım kartı bulunuyor. Tarım ve turizm kartı ile önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Ortaca ticaret potansiyeli ile bölgenin ticaret merkezi konumunda. Ekonomik gelir kaynaklarımızın başında ticaret, tarım ve turizm yer alıyor. Turizm alanındaki potansiyelimizi etkin bir şekilde değerlendirdiğimizi söylemek mümkün değil. Ortaca olarak turizmde Marmaris Fethiye ve Bodrum gibi destinasyonların gölgesinde kaldık. Oysa Sarıgerme, Dalyan ve İztuzu gibi marka değerlerine sahibiz. Ancak bu potansiyele karşın Bodrum Marmaris ve Fethiye destinasyonlarının küçük kardeşi olmaktan kendimizi kurtaramadık. Bizim bu markalara yönelik etkinliklerimizi arttırmamız gerekiyor. Turizmimiz sadece kıyı turizmi, konaklama turizmi gibi dönemsel tercih edilen bir noktada olmamalı. Turizme ilişkin yaşadığımız sorunun temel çözümü turizm ürünlerini çeşitlendirmekten, dönemsel değil yıl boyu turizm yapabilmekten geçiyor. Farklı turizm türleri ile bölgede kıyı şeridine bağlı, mevsimselliği ortadan kaldırmamız mümkündür.” şeklinde konuştu.

“Planlama eksiğimiz var”

İlçenin planlama anlamında eksikleri olduğunu söyleyen Sertkaya; “Turizm ticaret ve tarım konusunda alt yapımızı belirleyecek stratejik planlamamız eksik. Ortaca’da turizm ve ticaret alanlarında giderilmesi gereken ciddi bir planlama eksiğimiz var. Turizm ve ticareti iç içe yaşayan Ortaca bu iki potansiyeli birbirine entegre etmekte başarılı olamadı. Bu iki potansiyelin mutlaka birleştirilmesi gerek. Bunu yapmadan kısa-orta ve uzun vadede Ortaca’nın marka değerini oluşturmamız, burayı bir destinasyona dönüştürmemiz mümkün görünmüyor. Turizm ticaret ilişkisinin tarımla desteklenmesiyle Ortaca Agro-Turizmi ile turizmini çeşitlendirebilir. Ne demek Agro-Turizm? Tarımla turizmi birleştirmek demek. Bereketli toprakların turizmle buluşması demek. İşte yerel yönetimler burada devreye giriyor.” dedi.

“Ortaca artık; Zengin kaynakların fakir bekçiliğini yapmamalı”

Sektör temsilcileri, üreticiler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler ile ortak çalışmalar yapılması gerektiğine işaret eden Sertkaya; “Bizim Yeni Bir Ortaca için öngördüğümüz model belli. Kıyı da ne varsa, kırsalda da o alacak. Biz diyoruz ki; Ortaca turizmini planlayacaksa, doğru planlamalı. Ticaretini, tarımını planlayacaksa doğru planlamalı. Ortaca için dilek ve temenni devri kapandı. Çünkü Ortaca’nın artık kaybedecek zamanı yok. Ortaca artık; Zengin kaynakların fakir bekçiliğini yapmamalı. Ortaca tarlada ürettiğini turizmin sofrasına koyabilmeli. CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarım politikalarına yönelik ortaya koyduğu vizyonun en önemli açılımı olan; ‘Üreticinin malını CHP’li belediyeler alacak. Hem üretici kazanacak hem de vatandaş ihtiyacını ucuza karşılayacak’ tespitini Ortaca’da hayata geçirmek ve kalıcı hale getirmek istiyoruz. Ortaca’da sosyal demokrat belediyeciliğin uygulandığı bir pilot bölge inşa etmek istiyoruz. Elbette üreticilerimize, kooperatif ve birliklerimize vereceğimiz destekler bunlarla sınırlı kalmayacak. Ortaca’nın bir lojistik merkez olması adına bölgemizdeki soğuk hava deposu potansiyelini arttırarak ürünler için uygun koşullarda depolama imkânı sunmak ve böylece fiyat istikrarını da sağlamak istiyoruz. Kısaca Ortaca’nın turizm, ticaret ve tarıma dayalı ‘Yerel Kalkınma Modeli’ni yaratmak ve Yeni Bir Ortaca idealini hayata geçirmek istiyoruz. Yeni Bir Ortaca ideali’ne yönelik tüm projelerimizi önümüzdeki süreçte hazırladığımız Kent-İnsan-Ekonomi ilişkisini temel alan seçim bildirgesini kamuoyunun bilgisine sunacağız. Size söz veriyorum. Ortaca’da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” ifadelerini kullandı.

“Üreten ve ürettiğinden ekonomik değer yaratan bir Ortaca”

Ortaca halkının yaşam konforunu ve ekonomik gücünü arttırmak amacında olduğunu vurgulayan Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Sertkaya, şunları kaydetti; “Toplumun tüm unsurlarının görüşünü alarak, kimseyi hor görmeden, kimseyi kapının önüne koymadan, kimsenin kalbini kırmadan, ayrımcılık yapmadan, sizlerin desteği ve işbirliği ile hizmetin en temel prensibine halkı koymak adına, yıllardır onurla ve gururla görev yaptığım ilçe başkanlığından ayrılıyor, örgütlülükten aldığım güçle 2019 yerel seçimlerinde partim, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı olduğumu açıklıyorum. Örgütlerimden ve halkımdan aldığım güçle, turizm ticaret ve tarım potansiyelimizle Yeni Bir Ortaca yaratacağız. Ortaca Yeniden Doğacak. Yeni Bir Ortaca için, kıyıda oluşan zenginliği kırsala yaymak için, üreten ve ürettiğinden ekonomik değer yaratan bir Ortaca için, halkımın ve bölgemin yaşam konforunu ve ekonomik gücünü arttırmak için, bilimin ışığında, ortak akılla yönetilen Yeni Bir Ortaca için desteklerinizi bekliyorum.”

Yorum
Başa dön tuşu