üstbilgi relşam

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik; “Yeni Dönem İçin Hazırladığım Projeleri Gerçekleştirmek İstiyorum”

CHP Ortaca İlçe Başkanlığına başvuru dosyasını teslim eden Ortaca Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Karaçelik, basın açıklaması yaptı. Başkan Karaçelik’in açıklamasına çok sayıda partili katılarak destek verdi.

Açıklamasında, önümüzdeki dönem için planladıkları bitirilmesi gereken projelere vurgu yapan Başkan Karaçelik; Sarıgerme Günübirlik Tesis, Suat Parka yeni sosyal alan, Ortaca Kültür Sanat Araştırma Uygulama Merkezi, Dalyan Yerel ve Kültürel El Sanatları Çarşısı ve Balık Pazarı, Dalyan Kaplumbağa Hastanesi ve eksik olan mahallelerde çok amaçlı salonların yapımının yeni dönemde gerçekleştirilecek önemli projeler olduğunu aktardı.

Satır İçi Makale

2009 yılında ‘başka bir Ortaca mümkün, lider Ortaca’ sloganıyla yola çıktıklarını ilçe halkının teveccühleriyle göreve başladıklarını hatırlatan Başkan Karaçelik; “O zaman başka bir sloganımız daha vardı. Bu kentin şehri-emini, şehrin emanet edilen kişisi ve kimsesizlerin kimsesi olacağız dedik. Bugün geriye dönüp baktığımızda bu sloganların hepsini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biliyoruz ki insanlık için en erdemli rejim demokrasidir. Ben ve ekip arkadaşlarım buna içtenlikle inandığımız için o zaman başka bir şey daha dedik. Oda şuydu; ‘Bugün olduğu gibi 30 Mart 2009 sabahı da Ortaca’da herkes birbirinin yüzüne bakabilsin.’ Bugün Ortaca’nın demokrasi kültürü yüksekse herkes birbirinin yüzüne bakabiliyorsa, bu slogana içtenlikle bağlılığımız ve demokrasi kültürünü hayata geçirebilmek için bizim ve diğer siyasi parti liderlerinin olgun davranışlarını unutmamak gerekir. Bugün Ortaca’mızda siyasi iklim bu kadar ılımansa ve hoşgörü varsa 10 yıldır tam bir tarafsızlık anlayışla yönetim sergilememizin rolünün büyük olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Kurdukları tesis ile kendi asfaltını en az maliyetle yapabilen bir belediye haline geldiklerinin altını çizen Karaçelik; “İlk dönem bayrağı devraldığımız sayın Salih Özdemir ve ekibinden Ortaca’mızda çok büyük bir eksiklik olan bir kentin olmazsa olmazı kanalizasyon ve artırma tesisini devraldık. Bazı revizyonlardan sonra bu projeyi üç yıl içerisinde hızlı bir şekilde hayat geçirdik. 165 kilometrelik kanalizasyon kazısı sırasında tarumar olmuş kent içi yolları hızla asfalt ve parke yaparak Ortaca’mıza yakışır hale getirdik. Bu süreçte anlayışlarıyla bize destek olan Ortaca halkına bir kez daha minnet ve şükranlarımla teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu kadar yolu, ihale yoluyla yapmanın belediyemize vereceği mali yükü yarı yarıya azaltmak ve ihale prosedürlerinden kurtulmak için kendi asfalt şantiyemizi kurarak hem hızlı bir şekilde yollarımızı asfaltladık hem de maliyetlerimizi yarı yarıya düşürdük. Bugüne kadar yaklaşık 450 kilometre asfalt yaptık. Geçen yıl dipsiz mevkiinde kurduğumuz konkasör tesisi ile yaklaşık 1 Milyon 400 Bin Liraya mal ettik. Artık baypas, filler ve mıcırımızı da kendimiz üreterek maliyetlerimizi çok daha aşağıya düşürdük. Bugün çevre ilçelerle asfalt dökerek ve Büyükşehirle yaptığımız protokolle Büyükşehir’in Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman’da ihtiyacı olan filleri biz kendi tesislerimizden sağlayarak para kazanır hale geldik. Bu tesisler, Muğla’da bir ilktir ve bundan duyduğumuz gururu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

Karaçelik; “Fazla ayrıntıya girmek istemiyorum ama ilk dönem gurur duyduğumuz eserlerden biri de halkımızın çoluğuyla, çocuğuyla torunlarıyla gelip rahat oturabildiği Kültür Parkı hayata geçirmektir. İlk dönemde birçok hizmetlerimizden birisi de, kronik bir sorun haline gelmiş ve kimsenin sahip çıkmadığı Ortaca-Dalyan yolunun altyapı ve dolgusunu o dönemin Dalyan Belediye Başkanı sayın Arif Sarı ile beraber hayata geçirmek olmuştur. O dönemde beraber görev yaptığımız meclis üyelerimiz Cemil Durak, Metin Yıldırım, Ömer Şen, Mehmet Seyyah Yarar, Mehmet Kuş, Yüksel Parlar, Muharrem Deveci, Ramazan Canberi, Cemalettin Sarp Gürpınar, Prof. Dr. Niyazi Özdemir, Yılmaz Kıyıcı, Önder Ramazan Topçu, Nihat Kara, Mustafa Şahin, Seray Kemal Bayezit’e çok çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2014 seçimlerinde de ilçe halkının teveccühleri ve büyük oy farkıyla yeniden belediye başkanı seçildiğini belirten Karaçelik; “Ancak, bu dönem farklı bir dönemdi. Artık Büyükşehir yasası ile yönetiliyor ve yönetiyor olgusuyla karşı karşıyaydık. Büyükşehir yasası çıkarken, birçok itirazlar yapıldı ama siyasi iktidarın iradesiyle bu yasa çıkmak durumunda kaldı. İlçe belediyelerinin birçok yetkisi de elinden alındığı gibi maddi olanakları da çok ciddi bir şekilde kısıtlandı. Birçok ilçe belediyesi bırakın hizmet üretmeyi çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlanır hale geldi. Bu kıt olanaklarla bu dönemde de halkımıza hizmet etmeye devam ettik ve ediyoruz.” dedi.

Cazibe merkezi yapacak projeler

Önümüzdeki dönem için planladıkları bitirilmesi gereken işlerin olduğunu vurgulayan Başkan Karaçelik, şunları kaydetti; “Bunlardan başlıcaları; Sarıgerme projesini bitirdiğimiz ve bugünlerde inşasına başlayacağımız Sarıgerme Günübirlik Tesislerimizdir. Yaklaşık 10 Milyon liraya mal olacak bu tesis restoranı, kafeteryası, aqua parkı, tenis kortu, basketbol sahası ve yüzme havuzları ile Sarıgerme’yi cazibe merkezi yapacak tesistir. Ayrıca, Sarıgerme Cumhuriyet Caddesi yenilenecek kaldırımları, kent mobilyaları ve peyzaj düzenlemesi yapılacaktır. Bu caddenin yapım çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Şehir içerisinde Suat Park olarak bilinen 8 bin metrekarelik alanın proje çalışması bitirilmiş, yakın zamanda başlanacaktır. Bu projede kafeterya, çocuk oyun alanları, engelsiz oyun parkı, yürüyüş yolları ve yeşil alanlarıyla peyzaj çalışmaları içermektedir. Büyükşehir Belediyesi ile yapılmakta olan belli bir aşamaya gelmiş olan çalışma sonucu şimdiki otogar ve tuhafiye pazaryeri birleştirilerek iki katlı yeraltı otoparkı ve üzeri meydan olarak Ortaca halkının hizmetine sunulacaktır. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler sonucu Ortaca Meslek Yüksekokulu karşısındaki araziye hal inşa edilecek planlama çalışmaları devam etmektedir. Dalyan Mahallemizde projeleri bitirilmiş şu anki taş bina Ortaca Kültür Sanat Araştırma Uygulama Merkezi ve eski pazaryeri alanı Dalyan Yerel ve Kültürel El Sanatları Çarşısı ve Balık Pazarı yapımı önümüzdeki dönemin en önemli projelerinden birisidir. Ayrıca, Dalyan’daki eski Jandarma karakol binası restore edilerek Kaplumbağa Hastanesi haline dönüştürülecektir. Diğer mahallelerimizde de eksik olan çok amaçlı salonların yapımları gerçekleştirilecektir. Büyükşehir Belediyesi 5 yıllık dönemde Ortaca’mıza yaklaşık 50 Milyon liralık yatırım yaparak Ortacalıların hizmetine sunmuştur. Bunun için de Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Osman Gürün’e ve ekibine teşekkürü borç bilirim. Çok değerli hemşerilerim önümüzdeki dönem saydığım bu projeleri hayata geçirmek için sizlerden bir dönem daha talep ediyor ve kendimi sizlere emanet ediyorum. Bu dönemde görev yaptığım meclis üyelerim Mehmet Ali Avcı, Cafer Erol, Süleyman Dağdelen, Mehmet Kuş, Serpil Koç, Mahir Öztürk, Durali Üreyen, Gürsoy Kesici, Metin Yıldırım, Salih Güzel, İsmail Milat, Hüseyin Metin, Musa Topçu, Mesut Yazan ve Seray Kemal Bayezit’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca iki dönemimde de CHP İlçe Başkanlığı yapmış, şimdi partimizin aday adayı Mehmet Sertkaya’ya ve her seçimde canla başla koşuşturan tüm yöneticilere ve partililerime ayrı ayrı teşekkür ediyor, diğer aday adayı arkadaşlarıma da başarılar diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu