Muğla siyasetinin bazı kişilerin egolarına teslim edilemeyeceğini söyleyen Karaçelik; “Ortaca halkı 31 Mart’ta gereken cevabı verecek”

Ortaca Belediye Başkanı ve Demokrat Parti (DP) Belediye Başkan Adayı Hasan Karaçelik’in seçim bürosu açılışı yoğun katılımla gerçekleşti.

Ortaca Merkez Şevikoğlu Market karşısındaki seçim bürosu açılışında belediye meclis üyesi adaylarının tanıtımı da yapıldı.

Açılışa, Başkan Karaçelik’in yanı sıra Fethiye Belediye Başkanı ve bağımsız Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Behçet Saatçi, DP il, ilçe yöneticileri, meclis üyesi adayları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Hasan Karaçelik, açılışta yaptığı konuşmada, Muğla siyasetinin bazı kişilerin egolarına teslim edilemeyeceğini söyledi.

Vatandaşların belediye başkanını halk mı seçiyor, Ankara mı sözleriyle kendisine desteklerini ilettiğini anlatan Karaçelik; “Perşembe günü 82 yaşında bir delikanlı geldi yanıma, dedi ki; ‘Hasan oyu Ankara mı veriyor, biz mi veriyoruz. Belediye başkanını Ankara mı seçiyor, halk mı seçiyor. Halk seçiyor dedim, o zaman biz seni seçiyoruz, biz halkız’ dedi. Muğla siyasetini bazı kişilerin egosuna teslim edenlere o 82 yaşındaki delikanlının cevabının şamar gibi buradan Ortaca halkı olarak selamlarımızla gönderiyoruz.” diye konuştu.

– “Halka güvenmeyenlere gereken dersi vereceğiz”

Halka güvenmeyenlerin gerekli cevabı alacaklarını belirten Karaçelik; “Ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk benim iki büyük eserim var demişti, biri Cumhuriyet diğeri Cumhuriyet Halk Partisi. O 1919’un çok kötü koşulları altında Amasya, Erzurum ve Sivas’ta kongreler yaparak, Anadolu’ya haber gönderip müdafi hukuk cemiyetlerini kurdurarak, halkın temsilcileri ile 1920’de kurtuluş savaşını başlattı. O koşullarda halka güvendi. Bugün halka güvenmeyenlere gereken dersi vereceğiz. 1923’te demokrasinin temelleri olan Cumhuriyeti kurdu. Şimdi onun kurduğu Cumhuriyete ihanet edenler var. 1946’da İsmet İnönü, ‘Türkiye demokrasiye geçecektir’ dedi. Biz bugün ülke demokrasinin çok büyük aktörlerinden Demokrat Parti ile yola çıktık. Demokrat Parti’nin bu ülkenin demokrasi tarihinde çok önemli yeri vardır. Demokrasiler halkın iradesi ile tecelli eder. Kişilerin iradesi ile değil. Ortaca halkı olarak 31 Mart’ta halkın iradesinin nasıl tecelli ettiğini göstereceğiz. ” dedi.

– “Ortaca halkı 31 Mart’ta gereken cevabı verecek”

Demokrasilerde siyasi partilerin kişileri makama getirmek için değil, halka hizmet etmek için var olduğuna değinen Başkan Karaçelik; “Demokrasilerde en önemli unsur siyasi partilerdir. Onların aracılığı ile insanlar siyaset yaparlar. Demokrasilerde siyasi partilerin görevi kişileri bir yere taşımak, egosunu tatmin etmek için bir yere getirmek değildir. Siyasi partiler rant araçları değildir. Siyasi partiler mensup olduğu, aidiyetini aldığı, hizmet etmek istediği halkın yaşam kalitesini yükseltmek ile görevlidir. Birilerini makama getirmek ve orada tutmak siyasi partilerin görevi değildir. Onların görevi halka hizmet etmektir. Halka hizmet etmeyip kendilerini garantiye almaya çalışanlara Ortaca halkı 31 Mart’ta gereken cevabı verecektir.” ifadelerini kullandı.

– “Demokrasiyi ayaklar altına aldılar”

Demokrasiye en çok sahip çıktığını iddia eden bir siyasi partinin demokrasiyi ayaklar altına aldığını söyleyen Karaçelik; “Muğla demokratik kimliği, Atatürkçü, Cumhuriyetçi yapısıyla bilinen bir kent, hangi siyasi parti mensubu olursak olalım Muğla’nın demokrasi, bir arada yaşama kültürü vardır. Ama maalesef demokrasiye en çok sahip çıktığını iddia eden bir siyasi parti bugün demokrasiyi ayaklar altına aldı. Buna gerekli cevabı altını çizerek söylüyorum halk verecek. Atatürk’ün bize emaneti olan Cumhuriyet yok edilmeye çalışılırken, birkaç insan kendi gelecek menfaatlerini konuşuyorlar. Cumhuriyete ne olacak diye kaygı duymuyorlar ama Ortacalı kaygı duyuyor ve gereken cevabı verecek. Onlara o makam zehir olacaktır. Biz Cumhuriyetin ilelebet savunucusu olacağız.” açıklamasında bulundu.

– “Büyükşehir yasası değişmeli”

Büyükşehir yasasının getirdiği zorlukların altını çizen Karaçelik; “Bu yasa ile belediyelerin idare edilmesi çok zor. Gelirimizden Büyükşehir’e kesinti yapılıyor. 10 yıl önce seçimi kazandıktan sonra bir kentin olmazsa olmazı kanalizasyonu, arıtmasını yaptık. Ana ve ara yollarımızın tamamını asfalt, parke yaptık. Son beş yılda hizmet üretmek için sıkıntı çektiğimizi bilmenizi istiyorum. Birçok gelirimizin gitmesiyle hizmet üretmekte sıkıntı çekmeye başladık. İnanın birçok belediye bırakın hizmeti işçilerinin ve memurlarının maaşını ödemekte zorlanıyor. Büyükşehir yasası değiştirilmeli ve ilçe belediyelerine gereken katkılar yapılmalı.” şeklinde konuştu.

– “Tarafsız hizmet, partisiz belediye başkanı sözünü yerine getirdik”

10 yıl önce herkesin belediye başkanı olacağız diye yola çıktıklarını hatırlatan Karaçelik, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugün buraya baktığımda çok farklı siyasi görüşlerden arkadaş, abi ve kardeşlerimin olduğunu görüyorum. Şunu mutlulukla söylüyorum ki on yıl önce verdiğimiz tarafsız hizmet, partisiz belediye başkanı sözünü yerine getirmişiz ki, sizlerle bugün kucaklaşma imkanı buluyoruz. Bundan sonrada görevimiz ayrım yapmadan herkese eşit hizmet vermek olacaktır. Buna söz veriyoruz. Sizden beş yıl daha yetki istiyoruz. Kendimizi sizlere emanet ediyoruz.”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı