Mehmet Bozkır yazdı: Ortaca İmam Hatip, Muğla Büyükşehir’in 3 zabıtası

Ortaca’da, yeni eğitim öğretim yılı başlamadan 2’li eğitim tartışması velileri ayaklandırdı. Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapılacak tadilat dolayısıyla öğrenciler Ortaca Anadolu Lisesi’nde eğitime devam edeceklerdi. Yani Anadolu Lisesi binasında ikili eğitime geçilecekti.

Öğrendiğimize göre iki okulun velilerinden bu konuda yoğun itirazlar geldi ve bu hafta Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda karardan vazgeçildi.

Bilgisine başvurduğum Ortaca Milli Eğitim Müdürü İlhan Küçükünal “İkili eğitim söz konusu değil, Anadolu İmam Hatip Lisesi binasında inşaatıyla ilgili bir takım sorunlar var ve zaten konu mahkemede. Binadaki sorunlarla ilgili tespitler yapılmış olduğu için mahkeme devam etmesine rağmen tehlike yaratabilecek durumlar için müdahalelerimizi yapıyoruz” dedi.

Ortaca Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2013’yılında Bahçelievler mahallesindeki yeni binasına taşındı. Ancak binanın tesliminde sıkıntılar yaşandığı, dönemin kaymakamı Hüseyin Yılmaz’ın binanın teslim alınmaması konusunda diretmesine rağmen kesin kabul’ün yapıldığı konuşulmuştu.

Madem mahkeme bilirkişileri tarafından bina hakkında tespitler yapıldı; Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün neden bir an önce harekete geçmeyip de sorunu bugüne taşıdıkları da soru işareti tabii.

3 İlçeye 3 Zabıta

Hafriyat işlerinde çalışan bir vatandaşımız “Büyükşehir hafriyat kamyonlarına GPS takıyor ama bu işlem kamyoncunun gözü önünde torpido gözüne takıldığı için kamyoncu kaçak iş yapacağı zaman torpidonun üzerine ıslak havlu atarak irtibatı kesiyor” iddiasında bulununca konuyu araştırmak istedim. Malum nereye gitsek dağda-bayırda hafriyat atıklarıyla karşılaşıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi’nden böyle bir iddianın gerçek olamayacağını; GPS takip sistemindeki herhangi bir kesintinin hemen değerlendirilerek gerekli işlemlerin yapılacağı söylendi.

Hatta daha sonraki yazışmamızda “Belediyemiz Zabıta Dairesi ekiplerince yasaklı faaliyetin tespiti halinde (…) İdari işlem uygulanmaktadır.” diye bilgi de verildi.

Bunun üzerine Ortaca’daki Büyükşehir zabıta amirliğine alandaki durumları hakkında bilgi almaya gittim ki daha ilginç bir durumla karşılaştım; Burası “5. Bölge Zabıta Amirliği”ymiş. 5.Bölge de Namnam Çayı’ndan Göcek’e kadar yani Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerini kapsıyormuş. Söz konusu ilçelerde Otmanlar’dan, Çöğmen’e, Mergenli’ye yüzlerce kilometreyi bulan dağınıklıkta 77 mahallede 125 bin insan yaşıyor.

Dağlar taşlar hafriyat ve tarımsal atık dolu.

Bu ilçelerde yüzlerce inşaat sürüyor; bu inşaatların temel dolguları için Büyükşehir Belediyesi’ne başvurup izinli dolgu yapmaları gerekiyor.

Ortaca ve Dalaman’da ana caddelerin zabıta açısından denetimleri de Büyükşehir Zabıtasında vs.vs.

Büyükşehir Zabıta Amirliği ve İnsan Kaynakları’nın teyidine göre de şu anda yeni zabıta alımı yok.

GPS’sistemi çalışmıyor mu?” diye başladığım araştırmanın daha ilk adımda böyle bir gariplikle karşılaşınca “hafriyat atıkları” konusundaki tuhaflıkları sonraki yazıma bıraktım.

 

Başa dön tuşu
Kapalı