Ortaca Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden Aşure Etkinliği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ortaca Şubesi tarafından tören alanında aşure günü etkinliği yapıldı.

Etkinliğe, Ortaca Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyelerinin yanı sıra, Marmaris ve Fethiye şubelerinden davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ortaca Şubesinden yapılan açıklamada, Alevi geleneğinde Muharrem ayı içerisinde 12 gün Yasin, Muharrem orucu tutulduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi;

“Oruç ibadeti bedensel olarak sağlıklı olan ve oruç tutmasına sağlık açısından engel olmayanların yapabileceği bir ibadettir. Yası kerbela orucu şekli, zahiri bir ibadet değil can ile hak arasında bir ibadettir. Aleviler yası kerbela orucunda oruç açımını havanın kararması ile birlikte yaparlar. Derneklerimizde ve cem evlerimizde oruç açımı için hak lokması verilebilir. Oruç açımında yolumuzun erkanını dedelerimiz yürütür. Bunun dışında gösterişe kaçmak, tören yapmak alevi inancında yoktur. Kerbela katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İmam Hüseyin ve 71 can zalimin karşısında adaletin, doğruluğun, insanüstü iradenin ve direnişin sembolüdür. Muaviye ile şahı Merdan Ali, yezit ile İmam Hüseyin arasındaki mücadele bir “iktidar kavgası” değildir. Bu mücadele mazlum ile zalimin insanlık değerleri için yaptığı mücadeledir. Zalim ve katil olan Muaviye ile yezit, mazlum ve adil olan şahı merdan Ali ve İmam Hüseyin’dir. Zalim ve mazlum arasındaki savaş insanlık tarihi boyunca süre geldi ve devam ediyor. Günümüzde inancımızı inkar edenler, inancımıza hakaret edenler muaviye zihniyetinin devamıdırlar. Eşitlik, özgürlük, adalet gibi temel insani talepleri ihlal eden ve “tek kimlik” yaratmaya çalışanlar karşısında yürüttüğümüz laik, demokratik Türkiye ve eşit yurttaşlık mücadelesi şahı merdan Ali’nin, muaviye’ye, imam Hüseyin’in, yezit’e karşı verdiği mücadelenin aynısıdır.”

Yorum

Başa dön tuşu